Preskočiť na hlavný obsah

Inklúzia osôb so zdravotným postihnutím v rámci Deloitte

Deloitte sa zameriava na vytváranie takého pracovného prostredia, v ktorom sa bude jeho ľuďom dariť.

Globálny prístup Deloitte k inklúzii osôb so zdravotným postihnutím vychádza zo sociálneho modelu, podľa ktorého takýchto ľudí znevýhodňuje len sociálne a fyzické prostredie, ktoré ich obklopuje. Zameriavame sa preto na poskytovanie nástrojov a zdrojov, ktoré pomôžu všetkým našim ľuďom naplno využiť ich kariérny potenciál.

Inklúzia osôb so zdravotným postihnutím v rámci Deloitte
 

Inklúzia osôb so zdravotným postihnutím v rámci Deloitte znamená poskytovanie správnych nástrojov a zdrojov kolegom so zdravotným postihnutím. Znamená to aj vzdelávanie našich ľudí o inklúzii v tejto oblasti a poskytovanie užitočných zdrojov, napríklad usmernenie pri návrate osoby s chronickými zdravotnými ťažkosťami do práce po práceneschopnosti.

Inklúzia osôb so zdravotným postihnutím je kľúčovým pilierom globálnej stratégie Deloitte v oblasti inklúzie zameranej na poskytovanie praktických a používateľsky prívetivých nástrojov a zdrojov (od náboru cez rozvoj až po udržanie pracovníkov), ktoré môžu jednotlivé firmy Deloitte využiť. Túto stratégiu dopĺňa globálne zameranie Deloitte na podporu inkluzívnej kultúry na pracovisku, ktorej základom je rešpekt. Súčasťou tohto zamerania sú aj oceňované vzdelávacie filmy Deloitte Global Can you see me? , ktoré stvárňujú príbehy ľudí z nedostatočne zastúpených skupín, napríklad vozičkára Thiaga.

Na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra v januári 2019 sa Deloitte Global stal signatárom Valuable 500, čo signalizuje náš globálny záväzok voči inklúzii osôb so zdravotných postihnutím a zameranie vedenia na túto oblasť.

Deloitte hrdo podpísal Chartu globálnej siete podnikov a osôb so zdravotným postihnutím Medzinárodnej organizácie práce (ILO), čím zdôraznil svoje zameranie na inklúziu osôb so zdravotným postihnutím a neurodiverzných osôb. Charta obsahuje záväzok konať v súlade s 10 zásadami týkajúcimi sa inklúzie osôb so zdravotným postihnutím a neurodiverzných osôb, pričom každá z týchto zásad je v súlade s globálnymi stratégiami Deloitte zameranými na tieto dôležité priority v oblasti inklúzie.

Globálne zameranie Deloitte na podporu inkluzívnych pracovísk pre kolegov so zdravotným postihnutím ocenili nezávislé organizácie na celom svete. Deloitte v USA dosiahol počas uplynulých piatich rokov perfektné skóre v rebríčku najlepších miest na prácu podľa indexu rovnosti osôb so zdravotným postihnutím. Deloitte v UK je súčasťou programu vlády Spojeného kráľovstva pre zamestnávateľov  Disability Confident , ktorý sa zameriava na osvedčené postupy v oblasti náboru, udržania a rozvoja ľudí so zdravotným postihnutím.

 

Matte

„Matte Leong, partner Deloitte v Malajzii, zdieľa svoj osobný príbeh o prispôsobovaní sa životu so zdravotným postihnutím. Ide o časť série Deloitte „Can you hear me, do you see me“, ktorá poukazuje na skúsenosti našich ľudí.“

Thiago

„...často si myslím, že som neviditeľný. A keď si ma ľudia všimnú, vidia len vozík.“ 

Aké kroky podnikáme
 

Okrem globálnej stratégie zaviedli firmy Deloitte viacero programov v oblasti zvyšovania povedomia, koučingu a vzdelávania, ktoré pomáhajú osobám so zdravotným postihnutím pracujúcim v Deloitte naplno využiť svoj kariérny potenciál a ktoré podporujú rozvoj zručností a kariérny postup v spoločnosti v širšom zmysle slova.

Patria sem iniciatívy zamerané na bezbariérovosť fyzického pracovného prostredia, ako napríklad iniciatíva Deloitte v USA „human-centred design (HCD)“, ktorá sa snaží lepšie porozumieť skúsenostiam ľudí so zdravotným postihnutím, identifikovať spôsoby, ako prispieť k bezbariérovosti a vytvoriť inkluzívnejšiu kultúru.

Deloitte v Kanade zaviedol svoj prvý akčný plán AccessAbility v roku 2021 s cieľom posilniť svoj záväzok zabezpečiť inklúziu osôb so zdravotným postihnutím a osôb s rôznymi potrebami bezbariérovosti a v roku 2022  informoval o dosiahnutom pokroku. Deloitte v Japonsku zverejnil demografické údaje o svojich pracovníkoch so zdravotným postihnutím v rámci svojho úsilia zlepšiť zastúpenie, bezbariérovosť a povedomie v súvislosti s talentmi so zdravotným postihnutím.

Niekoľko firiem Deloitte má skupiny zamestnancov, ktoré sa venujú inklúzii osôb so zdravotným postihnutím s cieľom podporiť komunitu a spojenectvo vrátane zvyšovania povedomia vo firme.

 

Deloitte podporuje paralympijské hnutie
 

Deloitte a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oznámili v apríli 2022 desaťročné „účelové partnerstvo“ počas piatich hier, ktoré bude trvať až do roku 2032 a v rámci ktorého bude Deloitte celosvetovým olympijským a paralympijským partnerom. Toto partnerstvo využíva rozsiahle odborné znalosti Deloitte v oblasti podnikania a pomáha paralympijským hrám realizovať ich strategický plán zameraný na zmenu postoja k ľuďom so zdravotným postihnutím a podporu sociálnej inklúzie. Viac informácií o partnerstve nájdete tu.

Predseda Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons uviedol: „Paralympijské hry sú najväčšou príležitosťou pre ľudí so zdravotným postihnutím predviesť svoje schopnosti na svetovej scéne. Medzinárodný paralympijský výbor a Deloitte spolupracujú už niekoľko rokov a s nadšením skúmajú, ako by mohli využiť odborné znalosti a širokú škálu služieb Deloitte v prospech širšieho paralympijského hnutia. Spoločne môžeme využiť parašport ako nástroj na zlepšenie postavenia ľudí, zmenu postoja k zdravotnému postihnutiu a vytvorenie väčších príležitostí pre 1,2 miliardy ľudí so zdravotným postihnutím na svete.“

Hoci definícia osôb so zdravotným postihnutím podľa Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím (UNCRPD) zahŕňa varianty neurodiverzity, ako je autizmus, dyslexia a ADHD, neurodiverzní kolegovia často uvádzajú, že sa sami neidentifikujú ako osoby so zdravotným postihnutím. Globálna stratégia Deloitte v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie preto rozlišuje medzi inklúziou osôb so zdravotným postihnutím a inklúziou neurodiverzných osôb.