Uvedomujeme si dôležitosť duševnej pohody na pracovisku a chceme, aby naši ľudia vedeli, kde a ako hľadať podporu, keď čelia výzvam. Vieme, aké je dôležité, aby lídri Deloitte hovorili o duševnom zdraví, a tak pomohli odstrániť stigmu v pracovnom prostredí.
Nižšie uvedené animované filmy a napísané príbehy opisujú skúsenosti niektorých našich pracovníkov v oblasti duševného zdravia. Dúfame, že tieto príbehy pomôžu zdôrazniť, aké dôležité je môcť hovoriť o duševnom zdraví na pracovisku – a že je v poriadku nebyť v poriadku.
„Depresia je liečiteľné ochorenie a prvým krokom k uzdraveniu je dať niekomu najavo, že nie ste v poriadku.“
„Prečo je dôležité môcť hovoriť o duševnom zdraví na pracovisku? Pretože nie sme roboti. Stalo sa kultúrnou normou, že keď ste v práci, zmeníte sa na „kolegu“ alebo „spolupracovníka“, ale keď sa snažíte takto roztrieštiť, neprichádzate do práce kompletní.“
„Všimol som si, že moja otvorenosť pri popisovaní vlastných skúseností povzbudzuje ostatných, aby začali riešiť svoje problémy a aby v prípade potreby vyhľadali pomoc.“
„Keď sa zamyslíte nad tým, koľko času trávime s kolegami v porovnaní s našimi partnermi a rodinou, otázka by nemala znieť „ako sa otvoriť?“, ale skôr „ako sa dá byť neotvorený?“
Aby naša organizácia zvýšila povedomie o duševnom zdraví a poskytla podporu odborníkom Deloitte na celom svete, zaviedla v januári 2021 základný rámec duševného zdravia, ktorý stanovuje jasné požiadavky pre každú krajinu, v ktorej pôsobíme. Tento súbor požiadaviek zahŕňa oblasti, ako je vzdelávanie vedenia, odstraňovanie stigmy, poskytovanie školení a podpory a identifikácia príčin zlého duševného zdravia, ako aj zodpovedajúce opatrenia na ich riešenie. Všetky firmy Deloitte sa zaviazali splniť tieto minimálne požiadavky a Deloitte Global ich pri tom podporuje.
Deloitte Global vypracúva na základe tohto základného rámca aj usmernenia a nástroje prispôsobené potrebám firiem, aby mohli pokračovať v riešení niektorých najvýznamnejších problémov súvisiacich s duševným zdravím na pracovisku vrátane zmierňovania rizika syndrómu vyhorenia a zabezpečenia dobrého pracovného prostredia.
Ak sa pozrieme za hranice našej organizácie, sme presvedčení, že všetky podniky by mali mať duševné zdravie zamestnancov ako prioritu a pracovať na odstránení stigmy, ktorá sa v našej spoločnosti ešte stále často vyskytuje. Preto sme hrdí na to, že sme sa stali zakladajúcim partnerom Globálnej spolupráce podnikov na zlepšenie duševného zdravia na pracovisku (Global Business Collaboration for Better Workplace Mental Health, GBC). Išlo o trojročnú časovo ohraničenú spoluprácu (2021 až 2024) s viacerými poprednými globálnymi organizáciami, ktorej cieľom bolo presadzovať a urýchľovať pozitívne zmeny v oblasti duševného zdravia na pracovisku na celosvetovej úrovni. Deloitte Global je v súčasnosti členom Business Group on Health— komunity členov, odborníkov a aktivistov zaoberajúcich sa politikou v oblasti zdravia, ktorí prinášajú inovatívne riešenia problematiky zdravia a súvisiacich prínosov.
Deloitte sa zameriava aj na realizáciu prieskumov a publikovanie inovatívnych poznatkov o význame duševného zdravia na pracovisku. Podrobné informácie o duševnom zdraví boli po prvýkrát uvedené v prieskume Deloitte Global medzi mileniálmi za rok 2020. V roku 2022 priniesol Deloitte Global dôležité poznatky o duševnom zdraví mileniálov a generácie Z pred pandémiou COVID-19 a počas nej a kritické zistenia zverejnil vo svojej správe. Podrobné zistenia o duševnom zdraví z prieskumu Global Global medzi príslušníkmi generácie Z a mileniálmi boli zverejnené aj v správe za rok 2023 a poukazovali na pretrvávajúcu vysokú úroveň úzkosti a stresu medzi respondentmi, ako aj na pretrvávajúcu stigmatizáciu na pracovisku. Tieto zistenia sa napriek určitým náznakom zlepšenia opakovali aj v správe za rok 2024.