Preskočiť na hlavný obsah

Neurodiverzita v rámci Deloitte

Deloitte sa zameriava na vytváranie takého pracovného prostredia, v ktorom sa bude jeho ľuďom dariť.

Globálna stratégia Deloitte v oblasti inklúzie neurodiverzných osôb sa zameriava na faktory úspechu počas celej kariéry. 

Inklúzia neurodiverzných osôb v rámci Deloitte

V Deloitte si uvedomujeme, že každý človek má svoje silné a slabé stránky. U niektorých ľudí sú však rozdiely medzi týmito silnými a slabými stránkami výraznejšie. Neurodiverzita (označovaná aj ako neurodivergencia) sa týka rozmanitosti ľudskej mysle; ide o spektrum rozdielov v spôsobe, ako ľudský mozog funguje a spracúva informácie. Inklúzia neurodiverzných osôb prijíma a víta tieto rozdiely a poukazuje na silné stránky a výhody ľudí, ktorí rozmýšľajú inak.

Našu stratégiu dopĺňa globálne zameranie  Deloitte na podporu inkluzívnej kultúry na pracovisku, ktorej základom je rešpekt. Súčasťou tohto zamerania sú aj oceňované vzdelávacie filmy Deloitte Global Can you see me? , ktoré stvárňujú príbehy ľudí z nedostatočne zastúpených skupín.

Rebecca

Rebecca, odborníčka z Deloitte UK, zdieľa svoj osobný príbeh o živote s ADHD a autizmom. Ide o časť série Deloitte „Can you hear me, do you see me“, ktorá poukazuje na skúsenosti našich ľudí.

Delphine

„Mala som pocit, že musím stále hrať nejakú úlohu. Byť niekým iným, aby som zapadla.“ Vypočujte si príbeh Delphine a na chvíľu sa ocitnite v jej koži.

Aké kroky podnikáme

Okrem globálnej stratégie zaviedli firmy Deloitte viacero programov v oblasti zvyšovania povedomia, koučingu a vzdelávania, ktoré pomáhajú neurodivergentným odborníkom naplno využiť ich kariérny potenciál a ktoré podporujú rozvoj zručností a kariérny postup. 

Mnohé firmy Deloitte sa tiež zaviazali financovať štipendiá a ponúkať stáže pre neurodivergentných ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím. Príkladom je program Deloitte USA  Neurodiversity@Deloitte, ktorý zahŕňa trojmesačnú stáž s možnosťou zamestnania na plný úväzok.

Viaceré firmy Deloitte spolupracujú so špecializovanými organizáciami na podporu náboru neurodiverzných ľudí. Napríklad Deloitte v UK spolupracuje s organizáciou  Auticon, Deloitte v Kanade s organizáciami  Auticon a Ready, Willing & Able a Deloitte v Belgicku s organizáciou Autimatic.

Niekoľko firiem Deloitte má skupiny zamestnancov, ktoré sa venujú neurodiverzite a inklúzii osôb so zdravotným postihnutím s cieľom podporiť komunitu a spojenectvo vrátane zvyšovania povedomia o neurodiverzite vo firme.

Hoci definícia osôb so zdravotným postihnutím podľa Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím (UNCRPD) zahŕňa varianty neurodiverzity, ako je autizmus, dyslexia a ADHD, neurodiverzní kolegovia často uvádzajú, že sa sami neidentifikujú ako osoby so zdravotným postihnutím. Globálna stratégia Deloitte v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie „ALL IN“ preto rozlišuje medzi inklúziou osôb so zdravotným postihnutím a inklúziou neurodiverzných osôb.