Hoci sa prístupy na dosiahnutie úspechu v roku 2024 môžu točiť okolo základov ako cena, objem a mix, lídri v spotrebnom priemysle budú zrejme čeliť aj novším výzvam ako generatívna AI, lieky na chudnutie či nové predpisy. Viac sa dozviete v našich vyhliadkach spotrebného priemyslu na rok 2024.
Nová príručka pre spoločnosti v spotrebnom priemysle
V posledných rokoch sa úspešné stratégie spoločností v spotrebnom priemysle od výrobcov potravín a nápojov, potrieb pre domácnosť až po výrobkov osobnej hygieny a odevov zameriavali na ceny. Vstupné náklady dramaticky vzrástli, takže ich musela nasledovať cena, a to na takmer bezprecedentnú úroveň.
Zdá sa, že viacerým spoločnostiam sa táto stratégia osvedčila: Pri pohľade na najúspešnejšie spotrebiteľské spoločnosti v rebríčku top 100 podľa tržieb, vidíme, že dokázali zvýšiť ceny rovnako, ba aj viac ako ostatní, pričom dosiahli menšiu stratu objemu predaja a vyšší rast marže. Táto skupina spoločností dosahujúcich ziskovosť aj rast prináša dôležité poznatky o sile cenotvorby, riadení rastu výnosov, inováciách, efektívnosti dodávateľského reťazca a ochote neustále okresávať a meniť svoje obchodné portfólio a sortiment produktov.
Tieto poznatky budú zrejme rovnako dôležité v roku 2024, ale svet sa mení. V neistej ekonomike, kde maloobchodníci odolávajú a spotrebitelia nie sú ochotní platiť viac a často sa rozhodujú pre lacnejšiu alternatívu, už nemusí byť priestor na ďalšie výrazné zvyšovanie cien.
Takže aká nová rastová stratégia by mohla znížiť napätie? Ak sa už možnosti zvyšovať ceny vyčerpali, spoločnosti sa možno budú musieť zamerať na objem. Nie všetok objem je však rovnaký. Spoločnosti, ktoré v roku 2024 ašpirujú na status tzv. profitable grower, čiže dosahujú ziskovosť a zároveň rast marže, môžu zvážiť ziskový objem. To znamená opäť venovať pozornosť realizácii plánu, ktorý opatrne zvyšuje objem vďaka inovatívnemu a ziskovejšiemu produktovému mixu pri súčasnom zachovaní cenovej úrovne pre čo najviac produktov.
Pre naše vyhliadky spotrebného priemyslu na rok 2024 sme vytvorili stratégiu na dosiahnutie ziskového objemu odvodenú z analýzy finančných výsledkov a výnosov, rozhovorov so špecialistami v danej oblasti a globálneho prieskumu medzi 250 vrcholovými manažérmi spotrebiteľských spoločností. Jej súčasťou sú opatrenia na zvýšenie objemu a ziskovosti:
Objem
Ziskovosť
Samozrejme, že tieto faktory sú vzájomne prepojené: mix ovplyvňuje cenu, cena ovplyvňuje objem atď. Kľúčom je nájsť medzi nimi tú správnu rovnováhu, aby ste dosiahli ziskový objem. Každý úsek vrcholového vedenia by mal mať na starosti časť agendy, aby sa spoločne dosiahol tento cieľ (pozrite si otázky pre rôzne funkcie uvedené v „akčnom programe“).
Naše vyhliadky spotrebného priemyslu na rok 2024 obsahujú aj detailné prehľady, ktoré sa týkajú nasledujúcich oblastí:
Stiahnite si našu celú správu a dozviete sa viac o ziskovom objeme a týchto trendoch a aktuálnych témach.
O správe
Analyzovali sme 100 celosvetovo najväčších verejne obchodovaných spoločností v spotrebnom priemysle podľa tržieb na základe údajov z databázy Capital IQ a filtrovania podľa definície tohto odvetvia, napr. s výnimkou luxusných tovarov, tabakových výrobkov, konglomerátov, ktoré dosahujú menej než 50 % príjmov zo spotrebných produktov atď. Následne sme na posúdenie relatívnej úspešnosti použili päťročný kompozitný percentilový index najvyššieho rastu a efektívneho využívania aktív (merané návratnosťou aktív (ROA)) .
Deloitte zároveň uskutočnil globálny prieskum medzi 250 manažérmi spoločností v spotrebnom priemysle pokrývajúci oblasti výroby potravín a nápojov, potrieb pre domácnosť, výrobkov osobnej hygieny a odevov. Všetci respondenti boli vrcholoví manažéri v spoločnostiach s výnosmi nad 500 mil. USD (väčšina nad 5 mld. USD). Oslovení boli proporcionálne, aby zhruba zastupovali geografické trhy a podsektory zastúpené vo finančnej analýze 100 najlepších globálnych spotrebiteľských spoločností.
Otázky prieskumu vznikli na základe analýzy aktuálnych tém obsiahnutých v správach spoločností, prepisoch diskusií o finančných výsledkoch (earnings call) a správach analytikov, ako aj prostredníctvom zisťovacích prieskumov a rozhovorov s finančnými analytikmi, investormi a lídrami Deloitte. Mnohé z týchto metód sme použili aj na to, aby sme určili, čo robili vysokovýkonné spoločnosti (na základe výnosov a indexov ROA) inak než spoločností s nízkou výkonnosťou v našej finančnej analýze.
Autori: Nick Handrinos, Leon Pieters, Dr Jacob Bruun-Jensen, Justin Cook, Céline Fenech, Jagadish Upadhyaya