Maloobchodníci čoraz viac smerujú svoju stratégiu a investície k udržateľnému a zodpovednému rastu. Prehodnocujú udržateľnosť svojich produktov a celkovej značky, aby vyhoveli želaniam čoraz širšieho okruhu spotrebiteľov. Analyzujeme niektoré faktory tohto zvýšeného zamerania na udržateľnosť.
Hlavnou motiváciou predajcov, aby zamerali viac pozornosti na udržateľnosť, je plnenie želaní zákazníkov. Spotrebitelia dávajú celkom jasne najavo, že je pre nich udržateľnosť dôležitá, preto niet divu, že sa predajcovia zameriavajú na rovnakú oblasť.
Náš prieskum Global State of the Consumer Tracker zhromažďuje mesačné údaje o nálade a správaní spotrebiteľov na celom svete. Prieskum sa napríklad pýtal, či si spotrebitelia za posledné štyri týždne kúpili udržateľný produkt alebo službu. Údaje z prieskumu Tracker za rok 2021 ukázali, že tak urobilo 55 % spotrebiteľov. Spomedzi spotrebiteľov, ktorí uskutočnili udržateľné nákupy, 32 % zároveň uviedlo, že za svoj udržateľný nákup zaplatili podstatne viac, ako je cena alternatívneho produktu, alebo že sú ochotní naňho dlhšie čakať. Najväčšou kategóriou trvalo udržateľných nákupov respondentov boli potraviny a nápoje so 42 %, po ktorých nasledovali výrobky každodennej potreby s 25 %.
Z pohľadu demografie spotrebiteľov vidíme, že téma udržateľnosti predstavuje jednu z priorít najmä u mileniálov a generácie Z. Pre Gen Z ide o prioritu číslo jeden, kým u mileniálov nasleduje hneď za obavami v oblasti zdravotnej starostlivosti a nezamestnanosti. 28 % opýtaných mileniálov a Gen Z sa vyjadrilo, že nadviazali alebo prehĺbili svoje zákaznícke vzťahy s firmami, ktorých produkty a služby sú prospešné pre životné prostredie.
Maloobchodníci zároveň čelia tlaku svojich akcionárov a iných investorov, aby prijímali udržateľné stratégie. Investori si uvedomujú, ako ich vlastnú značku a povesť ovplyvňujú maloobchodníci, ktorých podporujú – podľa globálneho prieskumu BNP Paribas 59 % opýtaných investorov investuje do spoločností, ktoré zdieľajú ich hodnoty.
Akcionári tiež vyžadujú, aby maloobchodníci poskytovali rovnaké pracovné príležitosti vo svojich organizáciách a zmenili stratégiu riadenia na zabezpečenie ochrany zákazníkov, zamestnancov a životného prostredia napríklad pred toxickými chemikáliami. Počet akcionárov, ktorí sú za zverejnenie správy EEO-1 obsahujúcej demografické údaje ako rasu/etnickú príslušnosť a pohlavie zamestnancov, sa zvýšil z 25 % na 70 % v roku 2020. Ide o jasnú požiadavku na zmenu myslenia.
Podľa prieskumu Deloitte CxO Sustainability Survey 2022 sa 86 % vrcholových manažérov v spotrebiteľskom sektore domnieva, že prijatím okamžitých opatrení môžu obmedziť najhoršie dopady zmeny klímy a posunúť sa smerom k lepšej budúcnosti. Väčšina z nich preto očakáva, že zmena klímy bude mať v nasledujúcich troch rokoch veľký vplyv na stratégiu a prevádzku ich spoločnosti.
Nasledujúca tabuľka ukazuje, ako maloobchodníci rozvíjajú svoje stratégie udržateľnosti v súlade s týmito želaniami vedenia.
Pandémia výrazne zmenila spotrebiteľský sentiment a nákupné správanie a zdá sa, že za posledné dva roky došlo aj k zmene povedomia spotrebiteľov, čo bude naďalej ovplyvňovať budúce nákupné vzorce spolu s ďalším uprednostňovaním pohodlia a nakupovania online. Tento vývoj vedie k väčšiemu zameraniu maloobchodníkov na otázky ESG, pričom mnohí z nich sa zaviazali k ambicióznym environmentálnym a sociálnym cieľom. Maloobchodníci sú tiež pod tlakom, aby vykazovali metriky týkajúce sa udržateľnosti, diverzity a inklúzie zamestnancov a správy a riadenia spoločnosti.
Preštudujte si našu správu Global Powers of Retailing 2022, kde sa dozviete viac o výkonnosti najväčších a najrýchlejšie rastúcich maloobchodných predajcov na svete a zistíte podrobnosti o ich stratégiách udržateľnosti. Ak máte záujem o viac informácií alebo by ste chceli diskutovať o dôsledkoch pre vašu spoločnosť, budeme radi, keď sa nám ozvete.