ETS2 (Emissions Trading System 2) to nowy unijny system handlu emisjami, który obejmie paliwa wykorzystywane m.in. w transporcie drogowym, budynkach oraz sektorach dodatkowych.
ETS2 nie będzie koncentrować się na emisjach powstających w konkretnych instalacjach, lecz na podmiotach odpowiedzialnych za wprowadzanie paliw do konsumpcji. W praktyce oznacza to, że obowiązki regulacyjne będą spoczywać na ograniczonej grupie uczestników rynku paliwowego, natomiast skutki ekonomiczne systemu mogą oddziaływać na znacznie szersze grono przedsiębiorców i konsumentów.
W związku z tym zasadne jest już dziś przeanalizowanie, czy i w jakim zakresie nowe regulacje mogą znaleźć zastosowanie do danego modelu działalności, a także jakie skutki regulacyjne mogą wywołać dla przedsiębiorstwa oraz jego relacji z uczestnikami łańcucha dostaw.