Preskočiť na hlavný obsah

Občania sveta: Založenie a globálny rast dosahu Deloitte

Deloitte od úplného začiatku spolupracoval s klientmi po celom svete, pričom si osvojil globálny prístup, ktorý viedol k vytvoreniu medzinárodnej siete členských firiem, ktoré dnes pôsobia v 150 krajinách a územiach.

Po viac ako 40 rokoch od svojho založenia mala londýnska firma Williama Welcha Deloitte stále len jednu kanceláriu. Jej práca však zahŕňala audity pre spoločnosti s obchodnými záujmami v USA, Latinskej Amerike, Austrálii a Číne.

„Som takmer povinný zatajiť skutočnosť, že ste v Afrike, lebo sa bojím, že tam dostanete ďalšiu prácu,“ napísal partner Deloitte John George Griffiths zamestnancovi Edwardovi Adamsovi v roku 1888. Griffiths sám chodil dvakrát ročne do Paríža, aby mohol kontrolovať účtovné knihy jedného klienta a v tom istom roku, keď Adams odišiel do Južnej Afriky, navštívil New York. O dva roky neskôr otvoril Deloitte svoju prvú zahraničnú kanceláriu na Wall Street.

Medzinárodný dosah Deloitte sa potom rýchlo rozrastal. Do vypuknutia prvej svetovej vojny v roku 1914 mala firma kancelárie v Argentíne, Mexiku, Brazílii, Kanade a na Kube, ako aj na ostrove Jáva (spoločný podnik s firmou George A. Touche & Co., ktorý predstavoval prvú oficiálnu spoluprácu firiem Deloitte a Touche), ako aj v Juhoafrickej republike a Južnej Rodézii (budúce Zimbabwe). Zákazky prichádzali aj z Írska, Nórska, Indie, Egypta, Čile a Singapuru.

Štruktúra týchto nových kancelárií by aj dnes rezonovala medzi odborníkmi Deloitte: išlo o sieť pridružených firiem, pričom každá mala partnerov, ktorí postupovali prácu ďalším pridruženým firmám. Kancelária v New Yorku sa čoskoro stala centrálou siete jej vlastných pobočiek v Severnej Amerike, po ktorej nasledovali pridružené firmy v kontinentálnej Európe a južnej Afrike.

Počas tejto éry sa pôvodné organizácie, ktoré boli predchodcami Deloitte, usilovali o vlastnú globálnu expanziu. Firma Haskins & Sells bola prvou americkou účtovnou firmou, ktorá si otvorila kanceláriu v Londýne. Bolo to v roku 1901 a v nasledujúcich 25 rokoch si otvorila ďalšie kancelárie v Číne a na Filipínach. V roku 1925 firmy Deloitte a Haskins & Sells spojili svoje kancelárie v Kanade, na Kube a v Mexiku a o päť rokov neskôr vytvorili spoločný podnik v Európe, Južnej Amerike a Juhoafrickej republike. Tieto dve firmy sa zlúčili v roku 1952, čo naštartovalo obdobie veľkého globálneho rastu a v roku 1955 otvorili prvú kanceláriu v Tokiu. (Firma Tohmatsu Awoki & Co. bola založená o 13 rokov neskôr, v roku 1968.)

Medzitým zvyšovala firma Touche Ross svoj globálny dosah ešte rýchlejšie, pričom v rokoch 1960 až 1962 zdvojnásobila počet krajín s pridruženými firmami. Len v roku 1961 otvorila firma Touche Ross pobočky v Argentíne, na Bahamách, Barbadose, v Brazílii, vo Francúzsku, na Jamajke, Novom Zélande, v Paname, Peru, Portoriku, Juhoafrickej republike, Južnej Rodézii a vo Švajčiarsku a v druhej polovici 60. rokov nadviazala svoju prvú spoluprácu s audítorskou firmou v Indii, ktorá položila základy dnešného Deloitte v Indii.

Prudký rast Touche Ross viedol firmu k formalizácii štruktúry členských firiem, ktorá pretrvala dodnes. Tento koncept členských firiem sa datuje do roku 1974, keď bola založená federácia 30 členských firiem Touche Ross. O dekádu neskôr mala firma Touche Ross 54 národných firiem.

Dnes je Deloitte naďalej globálnou sieťou členských firiem. V roku 2016 spojilo svoje sily osem európskych členských firiem a vytvorilo Deloitte North West Europe, v súčasnosti Deloitte North and South Europe. Následná kombinácia spojila členské firmy Deloitte v Austrálii, Číne, Japonsku, na Novom Zélande, v juhovýchodnej Ázii a na Taiwane, ktoré vytvorili Deloitte Asia Pacific. Najnovšia regionálna kombinácia viedla k vytvoreniu Deloitte DCE GmbH s viac ako 6 000 odborníkmi v Nemecku, Francúzsku, Luxembursku, Rakúsku a strednej Európe.

Služobne som navštívil prakticky každú krajinu v Európe. Pre mladého muža šlo o užitočné skúsenosti nielen pri získavaní vedomostí o kontinentálnych obchodných záležitostiach, ale aj vďaka možnosti zoznámiť sa so životom v centrách ako Paríž, Madrid, Sevilla, Rím, Viedeň za čias Habsburgovcov, Berlín, Brusel, Antverpy, Konštantínopol, Praha (kde dochádzalo počas určitých sviatkov k stretom medzi Čechmi a Nemcami, čo často viedlo k bitkám a niekedy aj k horším veciam, a často som vídal rakúskeho arcivojvodu, keď bol so svojím plukom umiestnený v tomto meste, ako vedie voz, za ktorým beží malý tiger), Petrohrad a Moskva (keď bol na tróne cár) a mestá v Pobaltí.

Sir William Plender, partner, Deloitte, Plender, Griffiths and Company, 1897 – 1946