Preskočiť na hlavný obsah

Elijah W. Sells a Prienik súcitu a činov

Elijah W. Sells, spoluzakladateľ pôvodnej firmy Haskins & Sells, ktorá sa stala súčasťou Deloitte, vypracoval počas prvej svetovej vojny podrobný mierový plán, ktorý sa podobal na plán pre Spoločnosť národov, ktorá bola založená v roku 1920 ako prvá medzinárodná organizácia venovaná svetovému mieru. Sellsovo odhodlanie pomáhať druhým slúži ako názorná ilustrácia toho, ako sa ľudia z Deloitte na celom svete snažia starať jeden o druhého.

Prvá svetová vojna, ktorá bola v tom čase najničivejším konfliktom v dejinách ľudstva spôsobila, že politici a iní lídri sa snažili hľadať odpovede. Medzi nimi bol aj Elijah W. Sells, spoluzakladateľ firmy Haskins & Sells. Bol nielen dôležitou osobnosťou v oblasti účtovníctva, ale aj pokrokovým mysliteľom, ktorý sa snažil spojiť zdroje ľudstva a priniesť čo najväčší úžitok.

Sells založil firmu Haskins & Sells spolu s Charlesom Waldom Haskinsom v New Yorku v roku 1895. S rastom firmy pribúdali príbehy o Sellsových dobrých skutkoch od toho, ako daroval kabát jednému z účtovníkov až po rozdávanie ovocia ľuďom v núdzi. Keď v roku 1914 vypukla prvá svetová vojna, Sells venoval rovnakú energiu hľadaniu mierového riešenia.

Na stretnutí Spoločnosti autorizovaných účtovných znalcov štátu New York v roku 1915 navrhol Sells 19-bodový plán pre medzinárodný mier. Jeho najodvážnejšou myšlienkou bolo zriadenie medzinárodného mierového tribunálu s vlastnou armádou. Plán prezidenta Woodrowa Wilsona pre Spoločnosť národov a neskôr aj Organizáciu spojených národov premenil túto myšlienku na realitu.

USA sa v tomto období ukázali ako priemyselná veľmoc a účtovníci boli veľmi žiadaní. Firma Haskins & Sells bola príkladom vlasteneckého ducha, ktorý inšpiroval občanov USA po vstupe krajiny do vojny v roku 1917. Počas prvej svetovej vojny slúžilo v americkej armáde viac ako tridsať účtovníkov firmy Haskins & Sells. Navyše, keď Americký národný červený kríž potreboval pomoc s náborom zamestnancov Červeného kríža do zámorských služieb, firma Haskins & Sells sa dobrovoľne prihlásila, že mu s tým pomôže.

Túžba urobiť svet lepším miestom zostáva prioritou aj dnes. Deloitte sa snaží mať hmatateľný, merateľný a adresný vplyv tam, kde je to najdôležitejšie. Iniciatíva WorldClass má spoločný cieľ dosiahnuť „merateľný, adresný vplyv“ tým, že pomáha 50 miliónom ľudí na celom svete rozvíjať profesionálne zručnosti a mať prístup k príležitostiam na dosiahnutie úspechu do roku 2030.

Deloitte v Austrálii pomáha tvoriť politiku, ktorá bude slúžiť na ochranu Veľkej koralovej bariéry, najväčšej živej štruktúry na Zemi, v hodnote 56 mld. AUD. Deloitte Global tiež spolupracuje so spoločnosťami, aby pomohla minimalizovať ich financovanie konfliktu v Konžskej demokratickej republike ako súčasť cieľov OSN pre trvalo udržateľný rozvoj do roku 2030. Ďalšou iniciatívou je spolupráca medzi Deloitte Consulting v USA a medzinárodnou mimovládnou organizáciou Free the Slaves, ktorá sa venuje boju proti obchodovaniu s ľuďmi.

Domnievam sa, že riešenie [ako urovnať prvú svetovú vojnu] spočíva v zriadení nezávislého tribunálu s právom rozhodovať o medzinárodných sporoch, ktorý bude disponovať právomocou presadzovať vlastné rozhodnutia.

Elijah W. Sells, zakladateľ firmy Haskins & Sells