Preskočiť na hlavný obsah

Od písacích strojov po AI: Deloitte, vlády a Dockeryho komisia

Povesť Deloitte ako poradcu vlád v oblasti implementácie nových technológií sa datuje ešte pred založením firmy Haskins & Sells (predchodca Deloitte LLP) v USA.

Priemysel 4.0 prináša revolúciu v biznise, komunikácii, v našom každodennom živote – a v našich vládach. A tak ako už vyše sto rokov, sa verejný sektor obracia na Deloitte, aby mu poradil, ako využívať technológie na lepšie služby občanom.

Keby Deloitte v USA neposkytoval služby verejnému sektoru, možno by už vlastne ani neexistoval. Vo svojom prvom inauguračnom prejave v roku 1885 prezident Grover Cleveland vyzval na „reformu správy vlády a uplatňovanie obchodných princípov vo verejných záležitostiach“. V reakcii na túto výzvu zriadil kongres Dockeryho komisiu, ktorá poverila audítorov Charlesa Walda Haskinsa a Elijaha Watta Sellsa, aby preverili systémy vedenia záznamov federálnej vlády a poskytli odporúčania na ich zlepšenie. Bolo to prvý raz, čo si vláda USA najala verejných účtovníkov.

Haskins a Sells našli budovy plné záznamov, ktoré siahali až do chodieb. Zistili, že oddelenia a úrady sú vo svojej práci roky pozadu a sledovali, ako úradníci ručne prepisujú listy, hoci už asi dvadsať rokov existoval komerčný písací stroj.

Haskins a Sells predložili v rámci Dockeryho komisie niekoľko odporúčaní vrátane prepracovania účtovného systému, ktorý existoval od čias pôsobenia Alexandra Hamiltona ako prvého ministra financií. Medzi najúčinnejšie opatrenia patrilo výrazné zníženie kopírovania a zvýšenie počtu písacích strojov. Tieto zmeny priniesli ročné úspory viac ako 600 000 USD.

Po dvoch rokoch vo Washingtone založili títo dvaja páni v roku 1895 v New Yorku firmu Haskins & Sells. Medzi ich prvých klientov patrili subjekty federálnej vlády vrátane americkej pošty (ktorá bola zároveň klientom Deloitte, Plender, Griffiths & Co.) a mestské samosprávy Chicaga, Brooklynu, Atlanty, Houstonu a kubánskej Havany.

Viac ako 50 rokov po Dockeryho komisii bol vedúci partner firmy Haskins & Sells, Arthur H. Carter – zať Elijaha Sellsa – členom jej nástupcu, Hooverovej komisie. A keď počítač počas tretej priemyselnej revolúcie zmenil povahu práce, vláda a samosprávy sa hrnuli do priekopníckej poradenskej kancelárie firmy Touche, Ross, Bailey & Smart, čím sa táto firma stala ďalším popredným poskytovateľom odborného poradenstva pre verejný sektor.

Dnes, uprostred štvrtej priemyselnej revolúcie, Deloitte pomáha klientom vo verejnej správe využívať najnovšie technológie. V dnešnej dobe, ktorá je ďaleko za písacími strojmi a primitívnymi počítačmi minulých generácií, používa Deloitte blockchain, rozšírenú realitu a umelú inteligenciu na urýchlenie a zlepšenie práce verejnej správy v prospech voličov.

Komisia sa snaží zjednodušiť prácu, aby sa dala robiť rýchlejšie a efektívnejšie... Pri zmene systému nie je dôvod, prečo by sa omeškaná práca nemala dobehnúť.

Charles Waldo Haskins, zakladateľ firmy Haskins & Sells