Ekspres Akcyzowy 7/2026 | 18 czerwca 2026
Czy brak wykazania należności za energię elektryczną na fakturze oznacza brak opodatkowania akcyzą na energię elektryczną? Niejednolite podejście Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pokazuje, że odpowiedź nie jest oczywista – zwłaszcza gdy chodzi o najem nieruchomości i magazyny energii.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zobacz wszystkie wydania i zasubskrybuj powiadomienia e-mail.
Obejrzyj nagranie
Podejście Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”) do opodatkowania akcyzą energii elektrycznej, gdy należność za tę energię nie jest rozliczana między stronami transakcji, nie jest jednolite. Wszystko zależy od tego, czy sprawa dotyczy energii elektrycznej związanej z najmem nieruchomości, czy z funkcjonowaniem magazynów energii.
Zgodnie z dotychczasową linią interpretacyjną Dyrektora KIS, w przypadku dostarczenia najemcom energii elektrycznej, od której nie uiszczono wcześniej akcyzy na energię elektryczną, decydujące znaczenie ma to, czy należność za tę energię stanowi osobną pozycję na fakturze. Jeśli tak jest, Dyrektor KIS uznawał, że dochodzi do sprzedaży energii elektrycznej podlegającej opodatkowaniu akcyzą (tak m.in. interpretacja z 20 maja 2026 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.106.2026.1.MPU). Natomiast jeśli należność za energię elektryczną nie jest wykazana w osobnej pozycji na fakturze, to w opinii Dyrektora KIS nie dochodzi do sprzedaży energii elektrycznej najemcom, a więc nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy na energię elektryczną (tak np. interpretacja indywidualna z 17 lutego 2026 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.298.2025.2.PJ).
W interpretacji z 9 kwietnia 2026 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.36.2026.2.AM) dotyczącej magazynów energii elektrycznej, Dyrektor KIS zajął jednak odmienne stanowisko w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej.
Zgodnie z opisem dwóch wariantów przedstawionych w tej interpretacji energia elektryczna miała być wprowadzana do magazynów energii należących do innych podmiotów. Podmioty te miały świadczyć usługę magazynowania energii i obciążać wnioskodawcę wynagrodzeniem za tę usługę. Z kolei wnioskodawca nie obciążał właścicieli magazynów kosztami energii elektrycznej wprowadzonej do tych magazynów. W żadnym momencie ani prawo własności, ani prawo do rozporządzania energią elektryczną nie przechodziło na właścicieli magazynów.
Mimo tak przedstawionego stanu faktycznego Dyrektor KIS w interpretacji z 9 kwietnia 2026 r. stwierdził, że ma miejsce sprzedaż energii elektrycznej. Dodatkowo w przypadku, gdy właścicielami magazynów energii są podmioty nieposiadające koncesji w zakresie energii elektrycznej, sprzedaż ta podlega opodatkowaniu akcyzą na energię elektryczną.
W świetle niejednolitego podejścia Dyrektora KIS nie jest oczywiste, w jakich sytuacjach brak wykazania na fakturze należności za energię elektryczną oznacza, że nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy na energię elektryczną.
W szczególności wątpliwości te pojawiają się we wszystkich przypadkach innych niż przekazanie energii elektrycznej najemcom. W praktyce oznacza to, że należy ostrożnie oceniać sytuacje, w których należność za energię elektryczną nie jest wykazana na fakturze, a potencjalnie może powstać obowiązek zapłaty akcyzy na energię elektryczną.
Z uwagi na niejednolite podejście organów warto w każdym przypadku rozważyć złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie akcyzy na energię elektryczną. W szczególności warto to rozważyć, gdy do przekazania energii elektrycznej dochodzi w sytuacjach innych niż związane z najmem nieruchomości. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej, prosimy o kontakt z naszym zespołem.
Otrzymuj na e-mail powiadomienia o nowych wydaniach tego biuletynu.