Preskočiť na hlavný obsah
Futuristic technology wave. Digital cyberspace. Abstract wave with moving particles on a colors background. Big data analytics. 3d rendering.

Ako generatívna AI mení funkcie právneho oddelenia

V dôsledku rýchleho vývoja v oblasti generatívnej AI stojí právna oblasť na prahu významných zmien.

V súvislosti s Aktom EÚ o digitálnej prevádzkovej odolnosti, ktorý sa začne uplatňovať od roku 2025, a ďalšími predpismi, ktoré budú následne prijaté, prinesie generatívna AI úplne nové možnosti realizácie úloh, ktoré bolo predtým veľmi ťažké vykonávať manuálne.

Tento článok sa zaoberá tým, že generatívna AI má oveľa väčšie dôsledky ako predchádzajúce právne technológie a že pretvorí právne oddelenia, nanovo zadefinuje úlohy právnikov a zmení spôsob vykonávania právnickej činnosti.

Generatívna AI je iná ako predchádzajúce právne technológie, ktoré právnym tímom priniesli len čiastočné výhody.

Až 95 % respondentov prieskumu medzi vedúcimi pracovníkmi právnych oddelení, ktorý v auguste uskutočnil Deloitte Legal, uviedlo, že sa ich oddelenie zaoberá generatívnou AI. Okrem toho sa 93 % zhodlo na tom, že v nasledujúcich 12 mesiacoch má táto technológia potenciál priniesť ich organizáciám hodnotu.1

Technológie generatívnej AI sú vďaka tomu, že využívajú veľké jazykové modely, ktoré sú vytrénované na obrovských súboroch dát s mimoriadne veľkým objemom textov, prispôsobené špecifickej právnickej činnosti založenej na dokumentoch, s ktorou mali predchádzajúce právne technológie problémy.

Generatívna AI predstavuje vzhľadom na široké možnosti jej využitia prevratnú technológiu v právnej oblasti.

Podľa júnového prieskumu Deloitte Legal je 79 % respondentov pôsobiacich v právnej oblasti presvedčených, že generatívna AI bude mať mierny až významný dlhodobý vplyv na vykonávanie právnickej činnosti, a 49 % predpovedá, že niektoré právne úlohy sa stanú úplne zastaranými a bude ich namiesto nich vykonávať generatívna AI.2 Ide o pozoruhodnú skutočnosť, keďže táto technológia je komerčne dostupná necelé dva roky.

Najviac sa zmenia niektoré kľúčové oblasti právnej praxe a činnosti. Respondenti prieskumu uvádzajú, že najväčší potenciál má zmluvné a obchodné právo, kde 73 % predpovedá významný vplyv, a za ním nasleduje všeobecná činnosť právnych oddelení, podnikové transakcie, fúzie a akvizície, ako aj regulácia a dodržiavanie predpisov.

Je prirodzené, že pre ľudí je generatívna AI v prvom rade nástrojom na zvýšenie efektívnosti. Je to pochopiteľné, keďže 82 % vedúcich pracovníkov v oblasti vzdelávania, ktorí sa zúčastnili na prieskume, očakáva v budúcom roku zvýšenie pracovného zaťaženia ich oddelenia. V niektorých prípadoch, najmä pokiaľ ide o rozsiahle právne úlohy, môže ísť o veľmi výrazné zvýšenie efektívnosti.

Napríklad v oblasti fúzií a akvizícií sa AI využíva na zrýchlenie procesov právnych previerok, efektívnejšie posudzovanie rizík a poskytovanie prediktívnych poznatkov, ktoré môžu usmerniť rozhodovanie, čím sa potenciálne zmení tempo a úspešnosť aktivít v oblasti fúzií a akvizícií. Až 88 % respondentov sa zhodlo na tom, že generatívna AI zvýši produktivitu a efektívnosť práce právnikov.

Generatívna AI však neprinesie len väčšiu efektívnosť, ale aj vyššiu hodnotu. Právne oddelenia môžu očakávať viac kvalitatívnych a empirických prínosov — tak pre svojich právnikov, ako aj pre svojich zákazníkov. Niektoré právne oddelenia napríklad využívajú generatívnu AI na zefektívnenie a zlepšenie interakcie s podnikom, v dôsledku čoho dochádza k rýchlejšej reakcii na základné požiadavky a k zvýšeniu spokojnosti zákazníkov. Tento potenciálny prínos uviedlo 62 % respondentov.

Keďže právne oddelenia využívajú generatívnu AI, budú musieť prispôsobiť svoju veľkosť, zloženie a základňu zručností, aby mohli aj naďalej fungovať čo najefektívnejšie. Vďaka harmonickej spolupráci človeka a stroja sa budú využívať nové schopnosti na dosahovanie lepších výsledkov.

Takmer polovica respondentov prieskumu očakáva, že výrazné zmeny nenastanú vo veľkosti právnych oddelení, ale v ich zložení, podiele juniornejších a seniornejších pracovníkov a v potrebných zručnostiach. Len 27 % vedúcich pracovníkov právnych oddelení je však presvedčených, že v súčasnosti disponujú potrebnou kombináciou zručností. Z uvedeného vyplýva, že je nevyhnutné preklenúť spomínané medzery v zručnostiach a že táto skutočnosť najviac znepokojuje vedúcich pracovníkov právnych tímov.

Zmenu v zložení právneho oddelenia spôsobuje niekoľko trendov. Po prvé, na to, aby bolo možné najprv implementovať a následne efektívne prevádzkovať riešenia využívajúce generatívnu AI v celom právnom oddelení, budú potrebné nové súbory zručností, čo povedie k úmernému zvýšeniu počtu pracovníkov zameraných na technológie.

Po druhé, právnici budú musieť rozvíjať svoje zručnosti, aby dokázali efektívne implementovať riešenia založené na generatívnej AI, a tak znásobovať ich hodnotu.

Po tretie, generatívna AI bude mať pravdepodobne najväčší prínos v rozsiahlych právnych úlohách, ktoré tradične vykonávajú juniornejší pracovníci, čo môže viesť k nárastu priemerného počtu seniornejších pracovníkov v právnych tímoch.

Vzhľadom na pokračujúci vývoj generatívnej AI sa očakáva, že jej vplyv na podnikové organizácie (a teda aj na právny sektor v užšom zmysle slova) bude naďalej rásť. Právne oddelenia zohrávajú pri tomto prechode jedinečnú dvojakú úlohu.

Môžu byť nielen hlavným strážcom bezpečného zavedenia generatívnej AI v organizácii, ale aj hnacím motorom zavedenia generatívnej AI a transformácie v rámci samotného oddelenia.

Jednak budú právne oddelenia úzko spolupracovať s ďalšími oddeleniami, ako je riadenie rizík, IT, dáta a ľudské zdroje, aby vytvorili rámce správy a riadenia, ako aj identifikácie a riadenia rizík, ktoré sú potrebné na bezpečné a etické používanie generatívnej AI, a jednak môžu prijímať viacero opatrení na zabezpečenie pripravenosti.

Tým, že sa generatívna AI dostane do rúk právnikov, sa demystifikuje, čo im umožní lepšie pochopiť, ako ju možno čo najlepšie použiť na uspokojenie potrieb ich právnych tímov a širšieho podniku.

Po druhé, právne tímy by mali zvážiť zavedenie jednoduchého funkčného riadenia v súvislosti s identifikáciou, hodnotením a priorizáciou možností právneho využitia s cieľom podporiť transformáciu v rámci oddelenia.

Po tretie, zameranie sa na hygienu dát, t. j. identifikáciu dát, ktoré sú nevyhnutné na riešenie obchodných problémov, a následnú centralizáciu a čistenie, im umožní odomknúť potenciál generatívnej AI bohatý na poznatky.

A napokon by právne oddelenia mali zvážiť dlhodobejšie plánovanie, aby pomocou správnej kombinácie interných zručností a externých partnerov dokázali využiť potenciál generatívnej AI a naďalej efektívne fungovať v rýchlo sa meniacich podmienkach.

Na záver možno konštatovať, že integrácia generatívnej AI do právnych oddelení je nevyhnutná a už k nej dochádza. Ak chcú právne oddelenia držať krok s vývojom, musia tieto zmeny prijať, prispôsobiť sa novým úlohám a neustále sa učiť využívať schopnosti AI. Budúcnosť sľubuje strategickejšiu a vplyvnejšiu právnickú profesiu poháňanú transformačnou silou AI.

Bolo to pre vás užitočné?

Ďakujeme za spätnú väzbu.