Hoci sa definície môžu líšiť, akt EÚ o umelej inteligencii definuje generatívnu AI ako „základné modely používané v systémoch AI, ktoré sú určené na generovanie obsahu, ako je zložitý text, obrázky, zvuk alebo video, s rôznymi úrovňami autonómie“. (čl. 28b ods. 4 aktu o AI)
Keď podniky skúmajú, ako používať tieto nové nástroje, vznikajú potenciálne obavy pre zainteresované strany podnikov, najmä pre právnikov a odborníkov na dodržiavanie predpisov.
Vo všeobecnosti je úlohou riaditeľa právneho oddelenia pri skúmaní používania generatívnej AI poskytovať informované poradenstvo zainteresovaným stranám (t. j. podnikovým lídrom, výkonným riaditeľom, predstavenstvu a iným) o rizikách spojených s podnikovými aplikáciami generatívnej AI. Preto je užitočné pochopiť, ako funguje generatívna AI a aké riziká prináša.
Tu sa pozrieme na niektoré bežné právne problémy vznikajúce v oblasti generatívnej AI. Keďže regulačné rámce platné pre generatívnu AI vznikajú a rýchlo sa vyvíjajú, tento článok sa vyhýba komplexnej diskusii o existujúcich alebo navrhovaných nariadeniach, okrem prípadov, keď konkrétny príklad môže poskytnúť lepšie pochopenie príslušných rizík. A v celej správe je toho ešte viac.
Opens in new window