Preskočiť na hlavný obsah
výskum:

Trendy v oblasti ľudského kapitálu v roku 2025

Takmer 60 % českých a slovenských respondentov považuje za dôležité prispôsobiť prácu individuálnym schopnostiam, motivácii alebo záujmom zamestnancov. Až 72,1 % sa stretáva s nedostatkom kapacít pre prácu s pridanou hodnotou. Je načase prehodnotiť rolu manažéra, aby sa organizácie prispôsobili tempu zmien a dosiahli úspech v digitálnej ére. Toto sú niektoré zo zistení aktuálneho vydania nášho prieskumu Trendy v oblasti ľudského kapitálu, v ktorom každoročne sledujeme, ako sa mení svet HR, zamestnancov a organizácií.

Kľúčové trendy, ktoré vyplynuli z tohtoročného prieskumu

Zatiaľ čo pracovníci potrebujú určitú mieru istoty a stability, ktorá sa v súčasnom svete vytráca, organizácie musia pohotovo reagovať na zmeny. Túto agilitu a stabilitu musia spoločnosti vyvážiť ukotvením na úrovni práce, organizácie a pracovníkov. Pre 39,6 % respondentov je zásadné alebo veľmi dôležité organizovať a riadiť zdroje v reakcii na postupne miznúce tradičné hranice medzi funkciami, pracovnými miestami a odvetviami.

Troma hlavnými prekážkami, ktoré podľa českých a slovenských respondentov najviac bránia organizáciám v uvoľňovaní kapacity pracovníkov na osobný rast, využívanie vlastnej predstavivosti a znižovanie administratívnej záťaže bez pridanej hodnoty, sú interné prekážky, ako je kultúra, štruktúra alebo nedostatok súladu medzi vedúcimi pracovníkmi, množstvo iných naliehavých potrieb a nedostatočné pochopenie témy. Až 72,1 % českých a slovenských respondentov považuje nedostatok kapacity za zásadný alebo veľmi dôležitý aspekt.

Organizácie stoja pred výzvou, ako u zamestnancov podporiť vnímanie pridanej hodnoty technológií tak, aby ich nepovažovali za súpera, ale spolupracovníka. Kľúčové je pochopiť, že hodnota AI nespočíva v nahrádzaní ľudí, ale v posilňovaní ich schopností. Takmer 40 % českých a slovenských respondentov však uviedlo, že sa stieraním hraníc medzi ľuďmi a technológiami nemôžu zaoberať kvôli množstvu iných dôležitých potrieb, čo je v porovnaní so zvyškom sveta o 13 % viac.

Organizácie v minulosti prijímali na juniorské pozície kandidátov s minimálnymi skúsenosťami a investovali do ich rozvoja. V dôsledku ekonomických tlakov a čoraz rozsiahlejšieho využívania AI, ktorá preberá jednoduché a juniorské úlohy, však dochádza k tomu, že organizácie vyžadujú od uchádzačov viac skúseností ako v minulosti, hoci títo uchádzači nemali kde potrebnú prax získať. Jedným z riešení je zmena prístupu, keď organizácie nebudú brať do úvahy len počet odpracovaných rokov, ale budú chápať skúsenosť ako schopnosť aplikovať zručnosti a znalosti v reálnom kontexte na dosiahnutie výsledkov.

Nové technológie už nielen podporujú prácu, ale aj menia jej samotnú podstatu. Investície do technológií začnú prinášať skutočnú pridanú hodnotu, ak organizácie prestanú využívať zastarané modely návratnosti a vytvoria nové ukazovatele úspešnosti. Organizáciu a riadenie zdrojov (konkrétne technologické investície) považuje za zásadné alebo veľmi dôležité len 40,6 % respondentov v ČR a na Slovensku, čo je o 21,3 % menej ako na globálnej úrovni.

Zásadným faktorom transformácie pracovného prostredia je generatívna AI, ktorá prepisuje pravidlá produktivity, automatizácie a kreativity. Organizácie, ktoré sa naučia túto technológiu efektívne využívať, získajú náskok v inováciách, rozhodovaní a riadení talentov.

Zuzana Kostiviarová, líderka tímu pre poradenstvo v oblasti ľudského kapitálu, Deloitte Česká republika a Slovensko

Na to, aby sme vedeli cielene ovplyvňovať výkonnosť pracovníkov, je kľúčové rozumieť ich motivácii. Podľa prieskumu považuje 59,7 % respondentov v Českej republike a na Slovensku za dôležité prispôsobiť prácu pracovníkom podľa ich zručností, osobnostných vzorcov, motivácie, záujmov, pracovných štýlov a pod. Zároveň len 15,1 % uvádza, že ich organizácia pokročila vo využívaní nových technológií (napr. generatívnej AI) na prispôsobenie a personalizáciu motivácie.

Len 15,4 % českých a slovenských respondentov hodnotí súčasné procesy riadenia výkonnosti v ich organizácii ako veľmi efektívne z hľadiska toho, ako tieto procesy umožňujú posúdiť prínos, ktorý vytvárajú jednotliví pracovníci. Na globálnej úrovni takto hodnotí riadenie výkonnosti 25 % respondentov.

Podľa globálnych výsledkov dokáže len 6 % respondentov efektívne využívať dáta a dôkazy na zachytenie prínosu výkonnosti zamestnancov a zároveň posilňovať ich dôveru. V ČR a na Slovensku to boli len 2 % respondentov. Potrebujete pomôcť s nastavením riadenia výkonnosti vo vašej organizácii? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Tradičná rola manažéra sa mení. Organizácie by preto mali investovať do rozvoja manažérskych schopností, ktoré sa na tejto pozícii stávajú kľúčovými, a to najmä do empatie, schopnosti správne viesť rozmanité tímy, kreativity, inovatívneho prístupu k organizácii práce a do strategického myslenia pri riadení neistoty.

O prieskume

Na globálnom prieskume Trendy v oblasti ľudského kapitálu v roku 2025 sa zúčastnilo takmer 10 000 biznis a HR lídrov z mnohých priemyselných odvetví a sektorov v 93 krajinách. Za Českú republiku a Slovensko sa do prieskumu zapojilo 462 respondentov, a to najmä z oblasti technológií, priemyselnej výroby, stavebníctva a automobilového priemyslu.

Bolo to pre vás užitočné?

Ďakujeme za spätnú väzbu.