Preskočiť na hlavný obsah

Vplyv prechodu k uhlíkovej neutralite na pracovnú silu

Stiahnuť správu

V súvislosti s prechodom k uhlíkovej neutralite vzniká nová kategória pracovníkov – „zelená“ pracovná sila.

V súčasnosti je viac ako 800 miliónov pracovných miest na celom svete ohrozených klimatickými extrémami a ekonomickým prechodom k uhlíkovej neutralite.

Koordinovaná a rýchla dekarbonizácia a zavedenie náležitých predpisov však môže viesť k vytvoreniu viac ako 300 miliónov „zelených“ pracovných miest do roku 2050.

Dá sa toľko stratiť a ešte viac získať. Ako zabezpečíme transformáciu pracovnej sily tak, aby fungovala pre všetkých?

Viac ako 800 miliónov pracovných miest na celom svete, t. j. jedna štvrtina celosvetovej pracovnej sily v súčasnosti, je ohrozených klimatickými extrémami a vplyvom ekonomického prechodu.

Najviac zasiahnutými regiónmi bude Ázia, Tichomorie a Afrika, keďže v krajinách, ako je India a Čína, je viac ako 40 % pracovnej sily zamestnaných vo vysoko exponovaných odvetviach.

Koordinácia zo strany štátu je kľúčom k tomu, aby sa prechod uskutočnil v optimálnom tempe a rozsahu s cieľom dosiahnuť čo najväčší hospodársky rast a vytvoriť čo najviac pracovných miest a zároveň zmierniť vplyv klímy a znížiť náklady vo vzťahu k zraniteľným pracovníkom.

Vďaka rýchlej dekarbonizácii a aktívnej politike prechodu v nadchádzajúcom desaťročí môžu mať všetky regióny na svete vyšší hospodársky rast a viac pracovných miest v porovnaní so situáciou, ktorá by nastala v prípade prechodu bez podpory. Do roku 2050 môže byť celosvetovo vytvorených viac ako 300 miliónov dodatočných pracovných miest, ak sa využijú príležitosti, ktoré prináša dekarbonizácia, a ak sa zabezpečí taký prechod, ktorý bude fungovať pre všetkých.

Prechod k uhlíkovej neutralite vedie k vzniku pracovníkov s novými zručnosťami.

„Zelenú“ pracovnú silu tvoria administratívni alebo manuálni pracovníci. Nejde tu o odvetvie, lokalitu či zručnosti pracovníkov, ale o to, ako dekarbonizácia ovplyvňuje (alebo neovplyvňuje) ich prácu a zručnosti.

Niektoré existujúce profesie sa zmenia výrazne, iné sa možno budú musieť zmeniť len čiastočne. Vznikne však aj nová „zelená“ pracovná sila, ktorá bude formovať budúcnosť práce.

Ekonomický inštitút Deloitte vypracoval strategický program pre „zelenú“ pracovnú silu, ktorý má usmerniť osoby a orgány s rozhodovacou právomocou pri poskytovaní pomoci odvetviam a pracovníkom v súvislosti s adaptáciou na globálnu dekarbonizáciu s cieľom dosiahnuť spravodlivé výsledky v oblasti zamestnanosti.

Tento strategický program je formovaný potrebou aktívneho prechodu k uhlíkovej neutralite na celom svete, t. j. aktívnej úlohy štátnych orgánov na celom svete pri vytváraní politiky v oblasti pracovnej sily a dekarbonizácie.

Každý región sa k nulovej bilancii emisií do roku 2050 dostane vlastnou cestou. Hoci táto správa poskytuje globálnu perspektívu, je veľmi dôležité určiť, ako možno využiť politický rámec na základe špecifík miestnej pracovnej sily a zručností potrebných na poháňanie ekonomiky v uhlíkovo neutrálnom svete.

Globálny index ohrozenosti pracovných miest

Identifikácia pracovnej sily, ktorá je najviac ohrozená zmenou

Ohrozenie pracovných miest sa týka všetkých regiónov a odvetví, no niektoré z nich sú vystavené vyššiemu riziku.

Index uvádza relatívnu „ohrozenosť pracovných miest“ podľa regiónov, ktoré toho môžu najviac stratiť (ekonomicky a sociálne), ak politika nezmierni vplyvy zmeny klímy a nezníži náklady vyplývajúce z ekonomického prechodu na nulovú bilanciu emisií.