Preskočiť na hlavný obsah

Príbeh zelenej bodky

Typická zelená bodka Deloitte sa zrodila z transformácie organizácie a stala sa obľúbeným a ikonickým symbolom, ktorý stelesňuje jednotu a spoločný cieľ ľudí na celom svete.

Zelená bodka na konci loga Deloitte je ľahko rozpoznateľný symbol Deloitte. Bola by rovnako obľúbená, keby bola inej farby?

Deloitte zmenil značku v roku 2003 po tom, čo stroskotal jeho plán predať biznis v oblasti management consultingu. Keďže organizácia stála pred náročnou úlohou opätovne integrovať consulting, ktorý pôsobil od roku 1995 viac-menej nezávisle, cítila, že je potrebná nová identita značky, aby sa jednotlivé časti opäť spojili.

V tom čase dominovali v oblasti brandingu dva trendy. Prvým bolo používanie akronymov. Tri účtovné firmy z veľkej štvorky rovnako ako niekoľko ďalších konkurentov používali akronymy. Druhým trendom bolo skracovanie, napríklad z Federal Express sa stal FedEx.

Deloitte sa vydal iným smerom. „Skutočná hodnota sa ukrývala v slove Deloitte,“ uviedla Suzanne Gylfe, Brand and Marketing Managing Director, Deloitte LLP. Deloitte bol najdlhšie nepretržite používaný názov v účtovníckej profesii. „Potrebovali sme sa jednoducho spojiť a byť Deloitte... Byť silnejší v rámci jedného Deloitte.“

Rozhodlo sa, že v novom logu bude slovné označenie, ale chcelo to niečo viac. Reklamná agentúra Deloitte navrhla presunúť bodku nad „i“ na koniec slova. 

V pôvodnom dizajne bola na konci modrého slova „Deloitte“ bodka fuksiovej farby. Tím vyskúšal niekoľko možností vrátane žltej, oranžovej a „svetlobronzovej“. Ale jediná farba, ktorá sa naozaj hodila, bola zelená.

Spočiatku existovali obavy, že je zelená bodka čudná a možno trochu smiešna — že má príliš výrazný charakter. Niektorí sa zdráhali rozdávať vizitky so zelenou bodkou. Časom sa však tento ikonický symbol zakotvil v myslení Deloitte a je stelesnením iniciatív v rámci celého Deloitte a základom vizuálnej identity Deloitte, ktorá je výrazná a konzistentná a ktorá poskytuje 360-stupňový pohľad na vysoko prepojenú ponuku Deloitte.

Suzanne Gylfe uviedla: „Keby sme ľuďom povedali, že sa zelenej bodky zbavujeme, pravdepodobne by plakali. Je súčasťou kultúry.“