Preskočiť na hlavný obsah

Výhľad športového odvetvia na rok 2024

Výskumná správa o piatich hlavných trendoch v odvetví

Keďže svetový športový priemysel naďalej prechádza obdobím masívnej transformácie, náš výhľad na rok 2024 skúma päť trendov, ktorým budú športové organizácie čeliť v nasledujúcom roku. To zahŕňa meniacu sa ekonomiku športu, prípady použitia generatívnej umelej inteligencie (AI), budúcnosť megapodujatí, investície do dát fanúšikov a potenciál pre „nový normál“ v univerzitnej atletike.


Nová éra športu
 

Keď sa jedného dňa pozrieme späť, obdobie päť rokov po pandémii koronavírusu bude v globálnom športovom priemysle vnímané ako transformačné. Toto obdobie bude poznačené výraznými zmenami v technologických možnostiach, ako aj posunmi v podnikových a obchodných modeloch športových líg a tímov.

Za posledných pár rokov mali športovci jedinečný vplyv na športovú scénu. Mnohí dosiahli status influencera, otvorene hovorili o spoločenských problémoch a zmenili spôsob, akým sa fanúšikovia môžu priamo spojiť so svojimi obľúbenými športovými hviezdami. Videli sme tiež, že samotní športoví fanúšikovia majú významný vplyv na to, ako sa šport konzumuje a speňaží a aké je miesto športu v širšom mediálnom a zábavnom ekosystéme.

Keďže globálny športový priemysel sa výrazne transformuje, náš výhľad na rok 2024 bude skúmať päť trendov, ktorým budú športové organizácie čeliť v nasledujúcom roku.

Náš výhľad na rok 2024 v skratke:

  • Očakáva sa, že ekonomika športového priemyslu bude v roku 2024 naďalej silná. Obchodný model však v posledných rokoch prechádza významnými zmenami a pravdepodobne sa bude naďalej transformovať, pokiaľ ide o tradičné aj nové zdroje príjmov.
  • V budúcnosti očakávame, že mnohé športové organizácie a ligy vynaložia značné úsilie a investície do zhromažďovania a správy rozsiahlych vlastných programov s dátami od fanúšikov a budovania vlastných databáz fanúšikov.
  • Rovnako ako predtým analytika údajov a strojové učenie, generatívna AI pravdepodobne rýchlo prenikne do mnohých aspektov športu. V priebehu nasledujúcich 12 – 18 mesiacov očakávame, že budeme svedkami veľkého množstva inovatívnych aplikácií na vytváranie a správu obsahu, živé športové prenosy, hodnotenie hráčov, športové stávky, zapojenie fanúšikov a operácie back-office.
  • Parížske hry môžu byť dôkazom pre „nový normál“ Medzinárodného olympijského výboru a môžu ilustrovať nový model pre budúcnosť. Potenciálne hostiteľské krajiny a organizačné výbory po celom svete to budú sledovať.
  • Od oznámenia nespočetných zmien až po niekoľko rekordných obchodov s menom, imidžom a podobizňou bolo posledných pár rokov v univerzitnej atletike plných zmien. Bude rok 2024 rokom, kedy začneme vidieť „nový normál“? Alebo je na ceste viac prevratných zmien?

Stiahnite si celú správu, aby ste sa dozvedeli viac o vplyvoch týchto trendov v športovom odvetví, kľúčových krokoch, ktoré treba podniknúť, a kritických otázkach, ktoré je potrebné položiť.

Bližší pohľad na tohtoročné trendy

Očakáva sa, že ekonomika športového odvetvia bude v roku 2024 naďalej silná. Avšak obchodný model, ktorý v posledných rokoch prechádza významnými zmenami, sa bude pravdepodobne naďalej transformovať, pokiaľ ide o tradičné aj nové toky príjmov. Tradičné oblasti, ako je sponzorstvo, predaj vstupeniek, licencie a tovar, sa budú pravdepodobne naďalej vyvíjať na základe lepšieho zhromažďovania, analýzy a používania dát o fanúšikoch. Nové trendy, ako napríklad väčšia rozmanitosť investorov a držiteľov mediálnych práv, globalizácia, rast ženského športu a nové projekty v oblasti nehnuteľností, by mohli otvoriť nové možnosti.

Dôkazom o sile tohto odvetvia je skutočnosť, že hodnota tímov neustále stúpa v mužských aj ženských športoch. Hodnota mnohých tímov a líg spočíva v lukratívnych zmluvách o mediálnych právach. V roku 2024 uvidíme, ako tento konkurenčný trh dozrieva, keď sa začnú oficiálne rokovania NBA a prídu nové zmluvy v hlavných európskych futbalových ligách.

A čo nové oblasti podnikania v oblasti športu? V tomto roku očakávame väčší záujem o príležitosti súvisiace s globalizáciou, ženské športy a viacúčelové športoviská.

Strategické otázky na zváženie:


  • Ako sa môžu tímy, ligy a mediálne spoločnosti pri rastúcej globalizácii sústrediť na podporu miestnych fanúšikov?
  • Ako môžu tímy, ligy a mediálne spoločnosti zlepšiť svoju viditeľnosť a znížiť prekážky vstupu, aby posilnili ďalšiu generáciu fanúšikov?
  • Je rast mediálnych práv udržateľný? Odrazia sa nedávne problémy streamov na ich športových ambíciách? A ak sa dosiahne bod zlomu, aké budú dôsledky?
  • Ako môžu tímy, ligy a asociácie naďalej diverzifikovať svoje príjmy a vytvárať vyváženejšie portfólio, ktoré nie je až také závislé od mediálnych práv?

Ale zhromažďovanie poznatkov o fanúšikoch nemusí stačiť. Zhromažďovanie a agregovanie dát o správaní a interakcii fanúšikov s relevantnými dátami od druhých a tretích strán je prvým krokom k vytvoreniu databázy s jediným komplexným záznamom pre každého fanúšika. Používanie dát a ich speňaženie je druhý krok.

Na začiatok môžu športové organizácie použiť tieto dáta na lepšie zacielenie a oslovenie fanúšikov pomocou prispôsobených marketingových správ, propagačných akcií a skúseností fanúšikov v nádeji, že podnietia angažovanosť, lojalitu a nákupy. Okrem podpory angažovanosti fanúšikov a výdavkov môžu tieto vlastné databázy fanúšikov podporovať aj nové zdroje príjmov pre ligy a tímy zabezpečením silnejšieho sponzorstva, práv na pomenovanie a zmlúv o mediálnych právach.

Strategické otázky na zváženie:


  • S akými partnermi by mali športové organizácie spolupracovať, aby mohli rozvíjať svoj program dát fanúšikov tak, aby vyhovoval potrebám vyvíjajúceho sa športového prostredia?
  • Aká je stratégia speňažovania dát fanúšikov a aké funkcie je potrebné vybudovať, aby sa táto stratégia posunula vpred?
  • Ako môžu ligy a tímy zodpovedne spolupracovať s dodávateľmi (a realizovať zmluvy o zdieľaní dát) na budovaní databáz, ktoré vytvárajú úplný profil ich fanúšikov?
  • Akými spôsobmi môžu ligy, organizácie a skupiny vlastníkov využívať databázy fanúšikov na prepojenie a interakciu so svojimi fanúšikmi. Ako môžu byť lojálni aj náhodní fanúšikovia súčasťou ich stratégie?

Umelá inteligencia (AI) sa už niekoľko rokov používa v rôznych oblastich športu. Na športoviskách sa používa na zlepšenie bezpečnosti a poskytovanie bezkontaktnej pokladne pre fanúšikov. Pre športovcov, trénerov a rozhodcov sa používa na zlepšenie výkonu, zlepšenie skautingu, predchádzanie zraneniam a objektívnejšie rozhodovanie. AI prispôsobuje zážitok pre fanúšikov a vytvára lepší produkt na sledovanie. A pre operácie front-office poskytuje umelá inteligencia hlbší prehľad o správaní fanúšikov, zvyšuje predaj vstupeniek prostredníctvom lepšieho marketingu a zjednodušuje uzatváranie zmlúv.

Rovnako ako predtým analytika údajov a strojové učenie, generatívna AI pravdepodobne rýchlo prenikne do mnohých aspektov športu. V priebehu nasledujúcich 12 – 18 mesiacov očakávame, že budeme svedkami veľkého množstva inovatívnych aplikácií zahŕňajúcich vytváranie a správu obsahu, živé športové prenosy, hodnotenie hráčov, športové stávky, zapojenie fanúšikov a operácie back-office. U fanúšikov môžu byť generatívne nástroje a aplikácie AI použité na vytváranie prispôsobených videí a najvýznamnejších momentov ich obľúbených tímov a hráčov, poskytovanie akcií na základe ich správania a záujmov. Chatboty a digitálne avatary pomôžu zapojiť fanúšikov do herného obsahu v novom prostredí.

Aj keď existuje veľký vnútorný a trhový tlak na rýchle zavedenie generatívnych nástrojov a aplikácií AI, môže to spôsobiť problémy. Tímy, ligy a organizácie by mali hľadať spôsoby, ako riešiť svoje krátkodobé aj dlhodobé potreby nielen v rámci stratégie a technologickej infraštruktúry, ale aj v oblasti riadenia rizík, riadenia a talentov.

Strategické otázky na zváženie:


  • Ako môžu športové organizácie držať krok so zmenami, rýchlo experimentovať a škálovať, keď sa technológia a jej zavádzanie tak rýchlo posúvajú vpred?
  • Ako môžu generatívne schopnosti AI stavať na existujúcich schopnostiach AI a dát pre tímy, ligy a organizácie? Ako budú musieť zlepšiť svoju výpočtovú infraštruktúru a dátové platformy, aby mohli efektívne využívať generatívnu AI?
  • Ako môžu organizácie najlepšie využiť vlastné údaje v kombinácii s čoraz viac komoditizovanými veľkými jazykovými modelmi na zlepšenie a vytváranie nových zdrojov príjmov?
  • Aké stratégie na zmiernenie rizík budú musieť organizácie vytvoriť, aby zvládli neistoty a neočakávané dôsledky súvisiace s generatívnou AI, ako sú dôveryhodné výsledky, problémy duševného vlastníctva a viaceré nariadenia?

Zdá sa, že megapodujatia, akými sú Olympijské hry, majstrovstvá sveta v krikete, rugby a vo futbale, sú na križovatke. Na jednej strane by svet mal mať podujatia, ktoré spájajú ľudí v globálnej solidarite a fair play. Na druhej strane zložitosť a cena týchto podujatí môže dosiahnuť bod zlomu.

Aby megapodujatia zostali životaschopné aj v budúcnosti, organizátori a hostiteľské krajiny by mali nájsť spôsoby, ako vyvážiť náklady a zložitosť usporiadania takýchto podujatí s prvkami trvalého dedičstva, komunity, poskytovania nezabudnuteľných zážitkov a zvyšovania zapojenia prítomných divákov, ako aj tých, ktorí sa pozerajú z domu. Hoci sa tieto ciele zdajú byť v rozpore, technologická integrácia a digitalizácia môžu byť kľúčom k dosiahnutiu oboch cieľov súčasne.

Olympijské hry v Paríži v roku 2024 sa snažia zabezpečiť kvalitu pri riadení nákladov a vyvážení zložitosti. Ak budú úspešné, parížske hry môžu byť dôkazom pre "nový normál" Medzinárodného olympijského výboru a môžu ilustrovať nový model pre budúcnosť. Potenciálne hostiteľské krajiny a organizačné výbory na celom svete ich budú sledovať.

Strategické otázky na zváženie:


  • Ako môžu organizátori megapodujatí naďalej poskytovať nezabudnuteľné, energizujúce a zjednocujúce zážitky pri prevádzke s nižšími nákladmi? Aké kompromisy možno urobiť medzi nákladmi a zážitkom?
  • Akú technológiu môžu organizátori megapodujatí využiť na to, aby boli hry prístupnejšie, inkluzívnejšie, udržateľnejšie, bezpečnejšie a vzrušujúcejšie pre športovcov, účastníkov a divákov doma? Ako možno použiť AI na maximalizáciu týchto účinkov?
  • Ako je možné zhromažďovať a opätovne používať dáta na skrátenie prípravy megaudalostí pre hostiteľské mestá a ich tímy a ako možno využiť vopred navrhnuté a zostavené riešenia na poskytnutie „podujatia v krabici“?
  • S väčším počtom dát, väčším počtom fanúšikov a pôsobivejšími zážitkami prichádza záväzok k ochrane týchto dát a udržanie dôvery. Ako môžu hostitelia podujatí a mestá zvýšiť kybernetickú bezpečnosť bez zvýšenia nákladov a zhoršenia zážitku?
  • Ako možno vytvoriť premyslené stratégie okolo „dedičstva“ megapodujatí s cieľom podporiť občiansku infraštruktúru, komunitný rozvoj a budovanie inkluzívnejších komunít?

Od oznámenia nespočetných zmien až po niekoľko rekordných obchodov s menom, imidžom a podobou (NIL) bolo posledných pár rokov v univerzitnej atletike plných zmien. Bude rok 2024 rokom, kedy začneme vidieť „nový normál“ pre školy, športovcov a Národnú univerzitnú atletickú asociáciu (NCAA)? Alebo je na ceste viac prekážok?

Pre začiatok, niektoré veľké zmeny nadobudnú účinnosť v roku 2024. Mnohé z týchto krokov boli zamerané na zabezpečenie lepších mediálnych obchodov, maximalizáciu výnosov z programov alebo zaistenie konkurenčných výhod, najmä pre školské futbalové a niekedy basketbalové tímy. Tieto nové štruktúry súťaží môžu pri niektorých programoch dávať dobrý obchodný zmysel, ale narastajú obavy o pohodu študentov a športovcov v rámci novej štruktúry a vnímanej „profesionalizácii“ vysokoškolskej atletiky.

Ďalšou kritickou otázkou v univerzitnom športe je politika NIL, ktorá umožňuje študentom-športovcom zúčastňujúcim sa na univerzitnej úrovni ťažiť zo svojho mena, imidžu a podoby. Politika je v platnosti od roku 2021, ale NCAA aj Kongres sa zaoberali možnosťou pridania ďalších mantinelov k súčasným politikám.

Staré spôsoby prevádzky atletických tímov boli často napäté, a hoci nový súbor pravidiel a predpisov môže vytvoriť určitú stabilitu, mohol by tieto organizácie ešte viac destabilizovať. Inštitúcie budú pravdepodobne musieť prehodnotiť všetko od prevádzkových modelov až po obchodné modely, aby zabezpečili, že sa im bude dariť v „novom normále“ a využijú nové príležitosti.

Strategické otázky na zváženie:


  • Ako môžu riadiace orgány vytvoriť a úspešne implementovať pravidlá a nariadenia, ktoré dosiahnu zdravú rovnováhu medzi ziskami v atletike na vysokej škole a blahobytom študentov a športovcov?
  • Aká ochrana môže byť zavedená (NCAA, Kongresom alebo inštitúciami vyššieho vzdelávania), ktoré budú z dlhodobého hľadiska prínosom pre študentov-športovcov a zachovajú integritu a dlhovekosť vysokoškolskej atletiky aj do budúcnosti?
  • Aký vplyv budú mať zmeny v atletike na vysokej škole na profesionálny šport – od zásobovania športovcov až po ich očakávania týkajúce sa odmeňovania a sponzorstva?
  • Ako môžu regulačné orgány vyvážiť tradíciu univerzitnej atletiky s finančnými záujmami a blahobytom študentov-športovcov?

Chcete viac obsahu o budúcnosti športu?
 

Od AR a NFT (nezastupiteľný token) až po športové stávkovanie a zmenu dynamiky v univerzitnej atletike, vypočujte si od lídrov pre šport Deloitte priamo z ich domovov a kancelárií. Diskutujú o trendoch, ktoré sledujú na rok a viac dopredu. Vyplňte tento formulár a získajte prístup k videám, ktoré sa ponoria hlbšie do informácií pre športové organizácie, ligy, tímy a fanúšikov.

Bolo to pre vás užitočné?

Ďakujeme za spätnú väzbu.