Preskočiť na hlavný obsah

Vyhliadky globálneho zdravotníctva na rok 2024

Zvládnutie transformácie

Globálny sektor zdravotnej starostlivosti prechádza obdobím bezprecedentnej transformácie, ktorú spôsobuje technologický pokrok, demografické zmeny a meniace sa potreby pacientov. V roku 2024 bude budúcnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti formovať niekoľko kľúčových trendov. Ako sa lídri daného sektora a zainteresované strany môžu pripraviť na túto výraznú zmenu?

 

Pretrvávajúce dôsledky COVID-19 prispievajú k rozsiahlemu nedostatku pracovnej sily a rastúcim nákladom. Možné riešenia prináša zavedenie umelej inteligencie (AI), o ktorej sa predpokladá, že zohrá kľúčovú úlohu pri zefektívňovaní procesov zdravotnej starostlivosti, a ktorá sľubuje presnosť a efektívnosť v rôznych oblastiach od administratívy, cez operácie, dodávateľský reťazec až po starostlivosť o pacienta. Do popredia sa dostáva udržateľnosť, keďže zdravotnícke organizácie prijímajú ekologické postupy zamerané na riešenie environmentálnych problémov a šetrenie nákladov. Technológie na diaľku menia spôsob poskytovania starostlivosti, ktorý presahuje rámec zdravotníckych služieb a zahŕňa holistickú sociálnu starostlivosť, pričom sa hľadá prepojenie medzi sociálnymi determinantmi a dobrou kvalitou života. V reakcii na rastúce náklady zavádzajú zainteresované strany inovatívne stratégie (od modelov starostlivosti založených na hodnote až po prispôsobenie pracovnej sily), čím definujú budúcnosť odvetvia v tomto kritickom období.

V správe Vyhliadky globálneho zdravotníctva na rok 2024 skúmame, ako bude budúcnosť globálnej zdravotnej starostlivosti pravdepodobne ovplyvnená týmito trendmi, ktoré budú hnacou silou inovácií, udržateľnosti, integrácie sociálnej starostlivosti, riadenia nákladov a prispôsobovania pracovnej sily.

Viac informácií o kľúčových problémov si môžete prečítať a stiahnuť nižšie:

Systémy zdravotnej starostlivosti na celom svete využívajú po pandémii COVID-19 nové technológie na riešenie pretrvávajúcich problémov vrátane znižovania nákladov, zlepšovania prístupu k starostlivosti a nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Umelá inteligencia a ďalšie technológie majú potenciál personalizovať interakcie s pacientmi, zefektívniť administratívne procesy a procesy starostlivosti a odbremeniť lekárov, aby sa mohli sústrediť na zložité postupy. Aby bolo možné využívať ich plný potenciál a transformovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je potrebné zabezpečiť trvalé investície do technológií.

Kľúčové poznatky:

  • Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti spolupracujú s technologickými spoločnosťami na vývoji nástrojov AI, ktoré dokážu lepšie predpovedať klinické výsledky, zlepšiť rádiologické zobrazovanie a optimalizovať monitorovanie spánku.
  • AI má potenciál transformovať zdravotnú starostlivosť tým, že optimalizuje administratívne funkcie a poskytovanie starostlivosti. Prinesie to finančné aj nefinančné výhody, ako je vyššia kvalita starostlivosti, lepšia skúsenosť pacientov a väčšia spokojnosť lekárov. Najviac môžu z optimalizácie v oblasti starostlivosti, nárokov a riadenia vzťahov s poskytovateľmi ťažiť súkromní poskytovatelia.
  • Prediktívna AI by mohla predpovedať počty pacientov a nemocniciam by mohla pomáhať s prispôsobovaním personálu a zdrojov na základe predpovedania budúcich potrieb zdrojov, analýzy podrobných údajov a identifikácie vzorcov a trendov s vysokým dopadom.
  • AI sa v sektore zdravotnej starostlivosti rýchlo stáva konkurenčnou nevyhnutnosťou. Mnohé organizácie však stále nechápu, čo všetko pre nich môže AI znamenať. Deloitte vypracoval materiál AI Dossier, ktorý lídrom z rôznych odvetví poskytuje zhrnutie kľúčových problémov a príležitostí, ako aj spôsob, ako ich možno pomocou AI využiť.

Stiahnite si príslušnú kapitolu správy

Rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť celosvetovo ohrozujú kvalitu, prístup a cenovú dostupnosť. Pandémia COVID-19 prehĺbila nedostatok zamestnancov, zvýšila infláciu a zväčšila dopyt, čím sa ešte viac zvýšili náklady. Modely využívajúce technológie ponúkajú potenciálne riešenia na poskytovanie efektívnejšej a menej nákladnej starostlivosti. Ak chcú krajiny riešiť problematiku rastúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť a zlepšiť prístup a cenovú dostupnosť, mali by sa zaoberať inovatívnymi riešeniami, ktoré využívajú technológie na zlepšenie modelov poskytovania starostlivosti. Patrí sem využívanie telezdravia, diaľkového monitorovania a umelej inteligencie na optimalizáciu prideľovania zdrojov, zefektívnenie procesov a personalizáciu starostlivosti o pacientov.

Kľúčové poznatky:

  • Hlavnou príčinou rastúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť sú výdavky na pracovnú silu. Prispievajú k tomu však aj iné faktory. Jedným z nich sú náklady na údržbu zdravotníckych zariadení.
  • Zdravotnícke organizácie na celom svete začínajú zavádzať inovatívne technológie, ako sú virtuálne oddelenia a diagnostické nástroje založené na AI, aby znížili náklady na starostlivosť súvisiacu s vekom. Poskytovatelia tiež investujú do technológií na urýchlenie diagnostiky a zníženie nákladov na liečbu chronických ochorení.
  • Medicínska turistika rastie medzi podnikmi a poskytovateľmi poistenia na popularite, keďže je prostriedkom na zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť. Platí to najmä pre pacientov v USA.
  • Súčasné nákladové prostredie si vyžaduje nové stratégie transformácie organizácie. Tradičné znižovanie nákladov už nemusí stačiť. Zdravotnícke organizácie by sa mali transformovať skôr budovaním nových schopností, vzťahov a kompetencií.

Stiahnite si príslušnú kapitolu správy

Globálny sektor zdravotnej starostlivosti čelí vážnemu nedostatku pracovníkov, pričom podľa prognóz bude do roku 2030 chýbať 10 miliónov pracovníkov. Tento nedostatok je spôsobený rôznymi faktormi vrátane vyhorenia, obmedzeného množstva tzv. talent pipelines, demografických zmien a miery migrácie. Očakáva sa, že dopyt po zdravotníckych pracovníkoch sa v nasledujúcom desaťročí zvýši o 29 %, čo si bude vyžadovať transformačné opatrenia na riešenie tejto kritickej globálnej výzvy. Aké zmeny však treba uskutočniť v modeloch starostlivosti v danom odvetví?

Kľúčové poznatky:

  • Vyhorenie lekárov je jednou z hlavných príčin nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve.
  • Na to, aby bolo možné udržať a prilákať zdravotnícky personál, je potrebné, aby vedúci pracovníci v zdravotníctve obnovili dôveru zdravotníckeho personálu a prinavrátili svojmu odvetviu význam, hodnotu a zmysel. Organizácie sa to snažia dosiahnuť rôznymi spôsobmi, napríklad načúvaním pracovníkom prvej línie, uznávaním ich klinickej autonómie, väčším zohľadňovaním ich postojov pri rozhodovaní a budovaním inkluzívnej kultúry.
  • Okrem budovania dôvery a vyššieho odmeňovania lekárov by mohlo pomôcť využívanie technológií, čo by ich odbremenilo napríklad od administratívnych úloh, ktoré sú jednou z hlavných príčin ich vyhorenia. Umelá inteligencia má potenciál znížiť administratívnu záťaž, zvládnuť predoperačné pracovné postupy a pomôcť so spracovaním poisťovacej agendy.
  • Poskytovatelia, ktorí chcú ľahšie získať a udržať pracovníkov, budú musieť zvážiť transformáciu svojich modelov starostlivosti a pracovných miest.

Stiahnite si príslušnú kapitolu správy

Tradičný model zdravotnej starostlivosti zameraný na liečbu chorôb po ich vzniku sa mení na holistický prístup, ktorý sa zaoberá sociálnymi determinantmi zdravia. Tento integrovaný model zahŕňa sociálne služby a zdravotnú starostlivosť a zameriava sa na prevenciu chorôb a podporu dobrej kvality života. Prechod na systém zdravotnej starostlivosti zohľadňujúci sociálne determinanty si vyžaduje, aby štátne orgány a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti investovali do pracovníkov v oblasti sociálnej starostlivosti a implementovali holistické modely poskytovania služieb, ktoré uprednostňujú prevenciu a reagujú na potreby komunít s nedostatočnou starostlivosťou.

Kľúčové poznatky:

  • Mnohé krajiny nadväzujú partnerstvá s cieľom vytvoriť odolnejší zoznam talentov v oblasti sociálnej starostlivosti a zvýšiť atraktívnosť týchto povolaní.
  • Štátne orgány by mali zabezpečiť, aby investície do sociálnych determinantov zdravia boli spravodlivo rozdelené medzi obyvateľov, ktorí majú obmedzený prístup k starostlivosti.
  • Poskytovanie služieb sociálnej starostlivosti obyvateľom, ktorí k nej majú obmedzený prístup, je večný problém, ktorý sa počas pandémie ešte zhoršil. Pomôcť nám môžu technológie. Existuje množstvo príkladov, ako vedia technológie podporovať inkluzívnosť poskytovaním služieb širokému spektru obyvateľstva.
  • Poskytovatelia, ktorí sa snažia priorizovať sociálnu starostlivosť v rámci svojho záväzku poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť, by mali vytvoriť udržateľné rámce pre nábor a odbornú prípravu pracovnej sily.

Stiahnite si príslušnú kapitolu správy

Klimatické zmeny predstavujú značné zdravotné riziká najmä v oblastiach s nízkymi príjmami a nedostatočnou zdravotníckou infraštruktúrou. Sektor zdravotnej starostlivosti musí prispôsobiť svoje postupy, aby zmiernil vplyv klimatických zmien na starostlivosť o pacientov a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zdravotnícke organizácie by mali zaviesť opatrenia v oblasti udržateľnosti, aby znížili svoj vplyv na životné prostredie a zlepšili odolnosť voči zmene klímy. Okrem toho by poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mali spolupracovať s tvorcami politík na rozvoji infraštruktúry zdravotnej starostlivosti odolnej voči zmene klímy a s komunitnými organizáciami na riešení sociálnych determinantov zdravia, ktoré zmena klímy zhoršuje.

Kľúčové poznatky:

  • V regiónoch, ktoré nie sú zvyknuté na nebezpečné horúčavy, dochádza k vážnym krízam. Jedným zo spôsobov, ako nemocnice riešia akútnu energetickú neistotu, ktorá ovplyvňuje poskytovanie starostlivosti, je budovanie odolnosti prevádzky.
  • Predpisy o udržateľnosti sa v jednotlivých regiónoch líšia. Bez komplexného programu zapojenia dodávateľov, štandardizácie a jasných mandátov je náročné prelomiť bariéru medzi nákupom a klinickou starostlivosťou.
  • Ďalším spôsobom, ako môže sektor zdravotnej starostlivosti budovať udržateľnejšie systémy, je merať vplyv na životné prostredie a môcť porovnávať, ako aj učiť sa od kolegov, ako tento vplyv minimalizovať.
  • Záväzok zdieľať informácie môže tiež ovplyvniť zdravotné výsledky obyvateľstva neúmerne postihnutého sociálnymi determinantmi zdravia.

Stiahnite si príslušnú kapitolu správy

Bolo to pre vás užitočné?

Ďakujeme za spätnú väzbu.