Preskočiť na hlavný obsah

Trendy v oblasti daňovej transformácie v roku 2023

Digitalizácia, automatizácia, dáta. Trendy v oblasti daňovej transformácie v roku 2023 a budúce vyhliadky

O prieskume

Deloitte realizuje rovnaký prieskum každé dva roky, pričom podrobne opisuje názory a perspektívy viac ako 300 daňových a finančných manažérov z celého sveta a skúma, ako prechádzajú daňové oddelenia zásadnou transformáciou v reakcii na meniace sa prostredie a požiadavky.

Tohtoročná správa uvádza, že daňové a regulačné zmeny ako druhý pilier OECD, ESG a nepriame dane motivujú spoločnosti, aby riešili dlhodobé problémy v oblasti dát. Mnoho spoločností využíva outsourcing, aby získali prístup k technológiám potrebným na zabezpečenie súladu s neustále sa meniacimi daňovými predpismi.

Stiahnuť súhrn v PDF

Prehľad daňových trendov v roku 2023

Komplexné dáta a technológie umožňujú efektívne vykazovanie daňových informácií

Rastie význam zabezpečenia súladu daňového výkazníctva s dynamicky sa meniacimi predpismi a daňovým prostredím, čo sa bude odrážať aj v prioritách a výzvach, ktorým budú čeliť daňoví odborníci v najbližších troch až piatich rokoch. Čoraz viac budú potrebovať presné a včasné daňové údaje, ktoré budú integrované v rámci celého podniku, či už ide o výpočet globálnej daňovej povinnosti, dodržiavanie druhého piliera OECD, ESG alebo posudzovanie nepriamych daní splatných v príslušných jurisdikciách. 

Hoci je efektívnosť naďalej dôležitá, už nie je hlavnou prioritou

Aj keď potreba reagovať na meniace sa daňové zákony a predpisy sa stala hlavnou prioritou daňových manažérov, dôležitým cieľom zostáva dosiahnutie vyššej efektívnosti. 31 % respondentov uviedlo, že ich prioritou v nadchádzajúcich rokoch je zvýšenie efektívnosti alebo zníženie prevádzkových nákladov, čo bola štvrtá najčastejšia priorita z 12.

Časté využívanie outsourcingu, najmä na prístup k technológiám

Outsourcing je primárnou stratégiou pre jednu alebo viac daňových činností pre takmer tri štvrtiny firiem. Dlho sa považoval za spôsob, ako zvýšiť efektivitu, teraz je však ešte dôležitejším faktorom, prečo po ňom firmy siahajú, prístup k technologickým nástrojom. Ponúka totiž možnosť získať prístup k špičkovým a neustále aktualizovaným daňovým technológiám bez potreby významných kapitálových investícií na interný vývoj týchto systémov.

Daňová agenda na už nevybavuje len na daňovom oddelení

Od roku 2016 spoločnosti pokračujú v presúvaní základných činností mimo daňových oddelení – vo väčšine prípadov do iných častí finančného oddelenia, do centier zdieľaných služieb alebo externým poskytovateľom prostredníctvom outsourcingu.

Základné zručnosti pre budúcnosť alebo „hybridný daňový odborník“

Na otázku, v ktorej oblasti bude ich daňové oddelenie v najbližších troch až piatich rokoch najviac potrebovať kvalifikovaných zamestnancov, respondenti najčastejšie uviedli analýzu a správu dát alebo strategické poznatky založené na dátach (44 %). Súvisí to s rastúcim významom rozhodnutí založených na dátach, ako aj so zvýšenými požiadavkami vlád a úradov na priamy prístup k údajom o dani z príjmov právnických osôb.

"Výsledky prieskumu poukazujú na nové výzvy pre daňové tímy. Digitalizácia a automatizácia daní, ako aj európske smernice budú klásť vyššie nároky na daňových poplatníkov a nútiť ich, aby pracovali v rámci firmy agilnejšie. Na dosiahnutie svojich cieľov budú musieť manažéri riadiť rôznorodé tímy, integrovať technológie pre priamy prístup k údajom a neustále prehodnocovať svoje prevádzkové modely, aby si zachovali optimálnu kombináciu interných schopností a outsourcovaných technológií a nástrojov. Daňové tímy sa preto budú musieť oveľa viac zamerať na správu dát, analytiku a technológie ako také. Navyše pri súčasnom vývoji očakávam, že sa tento trend ešte zrýchli,“ dodáva Jaroslav Beneš z Deloitte.