Európska komisia predstavila 26. februára 2025 nový legislatívny balík Omnibus, ktorého hlavným cieľom je zmierniť požiadavky na spoločnosti v oblasti nefinančného reportingu a posunúť termíny na povinné vykazovanie udržateľnosti o dva roky. Návrh prináša úpravy niekoľkých kľúčových právnych predpisov vrátane smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (CSRD), smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (CSDDD), nariadenia o taxonómii EÚ a mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM).
Omnibus teraz čaká na prerokovanie v Európskom parlamente a Rade EÚ.
Prvú časť balíka, v ktorej sa navrhuje odloženie smernice CSRD o dva roky, schválil Európsky parlament už 3. apríla 2025 v rámci zrýchleného legislatívneho procesu. Spoločnosti v druhej vlne budú mať povinnosť vykazovať v roku 2028 (za finančný rok 2027) a spoločnosti v tretej vlne v roku 2029 (za finančný rok 2028).
Druhá časť balíka, v ktorej sa navrhujú konkrétne zmeny v rámci CSRD, musí prejsť štandardným legislatívnym procesom. Konečné schválenie pozmeňovacích návrhov sa očakáva začiatkom roka 2026.
Súbežne prebieha proces zjednodušenia európskych štandardov vykazovania informácií o udržateľnosti (ESRS). Nové štandardy by sa mali vypracovať a predložiť do konca októbra 2025.
Po konečnom schválení navrhovaných zmien a po ich odhlasovaní Európskym parlamentom by nová legislatíva vstúpila do platnosti po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ a musela by sa transponovať do právnych predpisov členských štátov. V takom prípade by zmeny platili od roku 2028 pre vykazovanie za finančný rok 2027.
V súčasnosti slovenský zákon o účtovníctve stanovuje povinnosť vykazovania nefinančných informácií podľa smernice CSRD pre spoločnosti spadajúce do prvej a druhej vlny, teda pre subjekty verejného záujmu a veľké podniky s viac ako 500 zamestnancami. Schválený dvojročný odklad účinnosti smernice CSRD na úrovni Európskej únie však vytvára potrebu aktualizácie slovenského právneho rámca prostredníctvom novely zákona o účtovníctve.
Podľa aktuálne platnej slovenskej legislatívy by veľké podniky mali začať vykazovať už v roku 2026 (za účtovné obdobie 2025). Z tohto dôvodu sa odporúča schváliť novelu zákona najneskôr do 31. decembra 2025, aby bol umožnený zosúladený prechod na nový harmonogram. V prípade, že by sa novelu nepodarilo včas transponovať, zostane pre veľké podniky zachovaná povinnosť vykazovať podľa súčasne platných predpisov, čiže už v roku 2026 za finančný rok 2025.