Preskočiť na hlavný obsah

Omnibus: Európska komisia navrhuje zmeny v ESG reportingu

Európska komisia predstavila 26. februára 2025 nový legislatívny balík Omnibus, ktorého hlavným cieľom je zmierniť požiadavky na spoločnosti v oblasti nefinančného reportingu a posunúť termíny na povinné vykazovanie udržateľnosti o dva roky. Návrh prináša úpravy niekoľkých kľúčových právnych predpisov vrátane smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (CSRD), smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (CSDDD), nariadenia o taxonómii EÚ a mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM).

Navrhované zmeny pre CSRD

Spoločnosti zaradené do druhej vlny (t. j. veľké podniky mimo prvej vlny) budú mať povinnosť zverejňovať svoje prvé správy o udržateľnosti až za rok 2027 (pôvodný termín bol rok 2025). Tretia vlna (poisťovne, malé úverové inštitúcie, kótované MSP) sa presúva z roku 2026 na rok 2028. Cieľom odkladu je vyhnúť sa situácii, v ktorej by subjekty boli povinné vykazovať za finančný rok 2025 (druhá vlna) alebo 2026 (tretia vlna), pričom by následne boli tejto povinnosti zbavené.

Povinnosť vykazovania by sa po novom vzťahovala len na subjekty s priemerne viac ako 1 000 zamestnancami k dátumu súvahového dňa a s čistým obratom presahujúcim 50 miliónov EUR alebo celkovou hodnotou aktív presahujúcou 25 miliónov EUR. Rovnaké požiadavky by platili aj pre materské spoločnosti skupín, ktoré spĺňajú tieto kritériá na konsolidovanom základe. Subjekty, ktoré nesplnia kritérium počtu zamestnancov a jedno z finančných kritérií, by už neboli povinné vykazovať informácie o udržateľnosti podľa CSRD.

V prípade spoločností, ktoré už podľa návrhu ďalej nebudú povinné vykazovať informácie podľa CSRD, prijme Európska komisia delegovaný akt s dobrovoľným štandardom vykazovania, ktorý bude vychádzať z dobrovoľného štandardu pre malé a stredné podniky (VSME).

Štandardy na vykazovanie informácií o udržateľnosti sa majú upraviť a zjednodušiť. Cieľom je podstatne znížiť počet dátových bodov, sprehľadniť nejasné ustanovenia a zlepšiť súlad s inými legislatívnymi opatreniami.

Podľa nového návrhu nebude možné, aby veľké spoločnosti prenášali svoju povinnosť vykazovania na menšie subjekty, ktoré samy nie sú povinné vykazovať podľa CSRD.

Po novom už nebude zavedená požiadavka na overenie s primeranou istotou.

Po novom nebudú vytvorené špecifické sektorové štandardy na vykazovanie udržateľnosti.

Navrhované zmeny v rámci taxonómie EÚ

Návrh zavádza režim dobrovoľného vykazovania pre veľké spoločnosti s viac ako 1 000 zamestnancami a čistým obratom do 450 miliónov EUR. 

Ďalšie zmeny zahŕňajú zjednodušenie šablón na vykazovanie, zavedenie materiálneho prahu pre spoločnosti s menej ako 10 % oprávnených činností, zavedenie možnosti čiastočného vykazovania s cieľom podporiť financovanie prechodu a zjednodušenia a väčšia užitočnosť tzv. ukazovateľov podielov zelených aktív (Green Asset Ratio) používaných bankami.

„Nespôsobovať významnú škodu" (DNSH)

Ďalší vývoj a legislatívny proces

Omnibus teraz čaká na prerokovanie v Európskom parlamente a Rade EÚ. 

Prvú časť balíka, v ktorej sa navrhuje odloženie smernice CSRD o dva roky, schválil Európsky parlament už 3. apríla 2025 v rámci zrýchleného legislatívneho procesu. Spoločnosti v druhej vlne budú mať povinnosť vykazovať v roku 2028 (za finančný rok 2027) a spoločnosti v tretej vlne v roku 2029 (za finančný rok 2028).

Druhá časť balíka, v ktorej sa navrhujú konkrétne zmeny v rámci CSRD, musí prejsť štandardným legislatívnym procesom. Konečné schválenie pozmeňovacích návrhov sa očakáva začiatkom roka 2026.

Súbežne prebieha proces zjednodušenia európskych štandardov vykazovania informácií o udržateľnosti (ESRS). Nové štandardy by sa mali vypracovať a predložiť do konca októbra 2025.

Po konečnom schválení navrhovaných zmien a  po ich odhlasovaní Európskym parlamentom by nová legislatíva vstúpila do platnosti po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ a musela by sa transponovať do právnych predpisov členských štátov. V takom prípade by zmeny platili od roku 2028 pre vykazovanie za finančný rok 2027.

Vplyv na slovenský zákon o účtovníctve

V súčasnosti slovenský zákon o účtovníctve stanovuje povinnosť vykazovania nefinančných informácií podľa smernice CSRD pre spoločnosti spadajúce do prvej a druhej vlny, teda pre subjekty verejného záujmu a veľké podniky s viac ako 500 zamestnancami. Schválený dvojročný odklad účinnosti smernice CSRD na úrovni Európskej únie však vytvára potrebu aktualizácie slovenského právneho rámca prostredníctvom novely zákona o účtovníctve.

Podľa aktuálne platnej slovenskej legislatívy by veľké podniky mali začať vykazovať už v roku 2026 (za účtovné obdobie 2025). Z tohto dôvodu sa odporúča schváliť novelu zákona najneskôr do 31. decembra 2025, aby bol umožnený zosúladený prechod na nový harmonogram. V prípade, že by sa novelu nepodarilo včas transponovať, zostane pre veľké podniky zachovaná povinnosť vykazovať podľa súčasne platných predpisov, čiže už v roku 2026 za finančný rok 2025.

Pre viac informácií odporúčame pozrieť si náš webinár.

Webinár

CSRD reporting v praxi (Epizóda 1): Omnibus