Deloitte a dsm-firmenich, globálny líder v oblasti výživy, zdravia a krásy, spolupracujú, aby pomohli znížiť vplyv produkcie živočíšnych bielkovín na životné prostredie. Pomocou platformy Sustell ™ na hodnotenie životného cyklu od dsm-firmenich v kombinácii s riešením Deloitte GenAI sa objavujú nové spôsoby na zlepšenie udržateľnosti potravín a vytváranie hodnoty pre podniky od krmiva cez farmu až po spotrebiteľa.
Globálny potravinový systém čelí kritickej výzve: nájsť rovnováhu medzi dopytom po živočíšnych bielkovinách a naliehavou potrebou udržateľnosti životného prostredia v súčasnosti aj v budúcnosti.
Posúdenie vplyu výroby živočíšnych bielkovín vo veľkom rozsahu, od mäsa a morských plodov až po vajcia a mlieko, na životné prostredie však nie je maličkosť. Táto „stopa“ podlieha komplexnému, neustále sa vyvíjajúcemu súboru požiadaviek na udržateľnosť. Tie siahajú od požiadaviek spotrebiteľov cez právne rámce až po usmernenia hodnotového reťazca alebo finančných inštitúcií. Orientácia v tomto regulačnom prostredí môže vyžadovať odborné znalosti. Nie všetky spoločnosti vyrábajúce potraviny však majú prístup k odborníkom.
V tomto kontexte sa Deloitte a dsm-firmenich snažili nájsť spôsob, ako demokratizovať spôsob hodnotenia a interpretácie vplyvu na životné prostredie. Ich spoločným cieľom bolo získať poznatky v reálnom čase založené priamo na vlastných dátach spoločnosti, ktoré jej umožnia robiť zmysluplnejšie rozhodnutia o udržateľnosti.
GenAI sa postupne učí, takže informácie majú časom viac kontextu. Výsledkom je, že používatelia získajú prístup k poznatkom založeným na primárnych dátach, ktoré im môžu pomôcť interpretovať analýzy vplyvu na životné prostredie.
Daan van der Zanden, Consulting, Deloitte Holandsko
Riešenie sa našlo kombináciou nového GenAI chatbota od Deloitte s platformou Sustell™ na hodnotenie životného cyklu od dsm-firmenich.
Sustell™ využíva dáta o krmivách a farme na zjednodušenie zložitosti merania, overovania a zlepšovania environmentálnej udržateľnosti živočíšnych bielkovín. Rozšírená funkčnosť s GenAI umožňuje používateľom klásť chatbotom otázky týkajúce sa regulácie, smerníc o udržateľnosti alebo iných relevantných požiadaviek v kontexte dát ich organizácie. To vedie k výhodám pre používateľov platformy Sustell™ .
Daan van der Zanden, Deloitte Consulting, Holandsko, povedal: „GenAI chatbot dokáže spracovať komplexné informácií o vplyve spoločnosti na životné prostredie. Funguje však jednoducho. GenAI sa postupne učí, takže informácie sa časom stávajú viac kontextualizované. Výsledkom je, že používatelia získajú prístup k poznatkom založeným na primárnych dátach, ktoré im môžu pomôcť interpretovať analýzy vplyvu na životné prostredie. Tieto fakty a čísla môžu byť lepšími podkladmi pre rozhodnutia a urýchliť cestu spoločnosti k udržateľnosti.“
David Nickell, viceprezident pre udržateľnosť, dsm-firmenich, poznamenal: „Je nedostatok pracovných síl, ktoré by mohli poskytnúť požadované odborné znalosti v oblasti hodnotenia životného cyklu. Dúfame, že vyvinutím platformy Sustell™ s GenAI odstránime túto medzeru a umožníme spoločnostiam prístup k informáciám na mieru. Táto zmena paradigmy s GenAI, vďaka ktorej sú dáta a poznatky ľahšie dostupné a zrozumiteľné, pomôže podložiť rozhodnutia týkajúce sa udržateľnosti a zlepšiť prevádzku.
Do budúcnosti existujú plány na vybudovanie a rozšírenie prístupu k platformám Sustell™ a GenAI, aby bolo možné objaviť nové príležitosti v oblasti udržateľnosti. Toto je súčasťou prebiehajúcej globálnej strategickej spolupráce s dsm-firmenich.
Riešenie testujú používatelia platformy Sustell™ , ako aj s tímy služieb zákazníkom a marketingu. Bude sa ďalej rozvíjať, aby obsahovalo čo najviac poznatkov, takže neponúka len interpretáciu výsledkov vplyvu na životné prostredie, ale aj generovanie výkazov pre banky alebo konkrétnych zákazníkov.
Van der Zanden povedal: „Snažíme sa tento prototyp rozvíjať, aby sme tento nástroj sprístupnili ostatným v tomto odvetví. Je skutočne dôležité, aby lídri v poľnohospodárstve mali na dosah ruky dáta a poznatky, pretože to môže pomôcť integrovať udržateľnosť do kľúčových operácií.“
Nickell dodal: „Na zachytenie environmentálnej stopy odvetvia sa dá urobiť viac. Použitie GenAI s platformou Sustell™ je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. Pridaná funkcionalita v rámci platformy bude znamenať, že naši používatelia budú môcť čo najlepšie využiť svoje zdroje a zároveň znížiť množstvo odpadu a uspokojiť rastúci dopyt po udržateľne vyrábaných živočíšnych bielkovinách. To všetko pomôže odvetviu na ceste do udržateľnejšej budúcnosti.“
Na zachytenie environmentálnej stopy odvetvia sa dá urobiť viac. Použitie GenAI s platformou Sustell ™ je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť.
David Nickell, viceprezident pre udržateľnosť, dsm-firmenich
Táto spolupráca stelesňuje záväzok Deloitte robiť veci, na ktorých záleží. Skúmaním, tvorbou a škálovaním riešení s pozitívnym vplyvom na klímu a prírodu spoločnosť aktívne prispieva k udržateľnejšej budúcnosti potravinárskeho priemyslu. Táto iniciatíva je v súlade s naším širším úsilím v oblasti budúcnosti potravín a udržateľnosti s cieľom transformovať potravinový systém a znížiť jeho vplyv na životné prostredie.
Ak sa chcete dozvedieť viac o platforme Sustell™, kliknite sem.