BRATISLAVA 30. 7. 2024 – V piatok 2. augusta 2024 nadobudne účinnosť európske nariadenie o umelej inteligencii – tzv. akt o AI. Zákaz systémov, ktoré sú v akte o AI klasifikované ako „zakázané“, bude účinný do 6 mesiacov.
Toto nariadenie je súčasťou digitálneho balíka Európskej únie tzv. veľkej päťky (Big-Five Laws), ktorého cieľom je pripraviť EÚ na digitálny vek. Účelom je podpora inovácií a zavádzania dôveryhodnej AI sústredenej na človeka a ochrana zdravia, bezpečnosti, základných práv, demokracie, právneho štátu a životného prostredia pred potenciálnymi škodlivými účinkami systémov AI. Okrem toho má nariadenie zlepšiť fungovanie európskeho jednotného trhu, pričom zabezpečí právnu istotu a regulačné experimentálne prostredia na podporu ďalšieho vývoja AI, a to najmä zo strany startupov a malých a stredných podnikov.
„Zakázaná bude umelá inteligencia, ktorá využíva napríklad podprahové a manipulatívne techniky, zraniteľnosť detí alebo klasifikuje ľudí na základe ich spoločenského správania. Povolená nebude ani vzdialená biometria slúžiaca na plošnú identifikáciu. Zakázaný bude aj prediktívny policajný dohľad, teda AI, ktorá vyhodnocuje pravdepodobnosť, že daná osoba spácha nejaký trestný čin,“ vysvetľuje Pavol Szabo, Senior Managing Associate, Deloitte Legal.
Požiadavky sa vzťahujú na všetky strany v celom hodnotovom reťazci a životnom cykle AI – od vývojárov po používateľov. Hoci sa nariadenie týka všetkých spoločností pôsobiacich v akejkoľvek oblasti, najviac zasiahne finančné služby (najmä banky), technologický sektor, biofarmaceutický priemysel a oblasť zdravotnej starostlivosti, ako aj energetický sektor. Dôvodom je, že v týchto odvetviach je pravdepodobne najväčšia koncentrácia systémov, ktoré sú v akte o AI klasifikované ako vysokorizikové, čiže systémov AI používaných na biometrickú kategorizáciu, rozpoznávanie emócií, bodové hodnotenie kreditného rizika, nábor pracovníkov a prevádzku kritickej infraštruktúry.
Od 2. februára 2025 začnú platiť všeobecné ustanovenia a zakázané postupy v oblasti AI. Týka sa to systémov, ktoré sa považujú za mimoriadne škodlivé a zneužívajúce, keďže sú v rozpore s hodnotami EÚ, napr. systémov, ktoré manipulujú ľudské správanie, názory a rozhodnutia, systémov, ktoré zneužívajú zraniteľnosť, alebo systémov, ktoré sa používajú na sociálne bodovanie. Do 2. augusta 2025 musia členské štáty zriadiť oznamujúce orgány a určiť oznamujúce subjekty. V plnom rozsahu sa nariadenie začne uplatňovať od 2. augusta 2026 s výnimkou týkajúcou sa systémov AI, ktoré budú používané ako bezpečnostná súčasť produktu.
„Sankcie môžu byť uložené až do výšky 7 % celosvetového obratu v prípade uplatňovania zakázaných praktík alebo 3 % v prípade iného nesúladu. Spoločnosti by mali preto ihneď začať s posudzovaním, či ich existujúce alebo plánované systémy možno považovať za umelú inteligenciu v zmysle aktu o AI, zmapovať produkty a úlohy, vyhodnotiť riziká a vplyvy a určiť, ktoré požiadavky sa na ne vzťahujú,“ dopĺňa Pavol Szabo.
Pravidlá a regulácie v tomto nariadení sa aplikujú nielen na organizácie a jednotlivcov v rámci EÚ, ale sú platné aj pre tie firmy a osoby, ktoré sa nachádzajú mimo EÚ, pokiaľ ich aktivity majú vplyv na trhy alebo občanov EÚ. Inými slovami aj organizácie mimo EÚ budú musieť dodržiavať akt o AI, ak sa ich AI týka osôb alebo trhov v EÚ. Aj z tohto dôvodu niektoré veľké zahraničné spoločnosti oddialili uvedenie svojich AI produktov na trh EÚ.
O Deloitte
Deloitte označuje jednu, resp. viacero spoločností spomedzi Deloitte Touche Tohmatsu Limited (DTTL), jej globálnej siete členských firiem a ich pridružených subjektov (spoločne ďalej len „organizácia Deloitte“). DTTL (ďalej tiež len „Deloitte Global“) a každá z jej členských firiem a pridružených subjektov predstavuje samostatný a nezávislý právny subjekt, ktorý nemôže zaťažovať povinnosťami alebo zaväzovať iné subjekty v rámci organizácie Deloitte vo vzťahu k tretím osobám. DTTL, každá z členských firiem DTTL a každý pridružený subjekt zodpovedá len za svoje úkony a opomenutia, a nie za úkony alebo opomenutia iných subjektov v rámci organizácie Deloitte. Samotná spoločnosť DTTL služby klientom neposkytuje. Viac informácií je dostupných na www.deloitte.com/sk/o-nas.
Deloitte poskytuje špičkové služby v oblasti auditu a uistenia, daní a práva, podnikového a transakčného poradenstva a poradenstva v oblasti rizika takmer 90 % spoločností z rebríčka Fortune Global 500® a ďalším tisíckam súkromných spoločností. Naši pracovníci prinášajú merateľné a spoľahlivé výsledky, ktoré pomáhajú posilniť dôveru verejnosti v kapitálové trhy, umožňujú klientom transformovať sa a prosperovať a ukazujú cestu k silnejšej ekonomike, spravodlivejšej spoločnosti a udržateľnému rozvoju. Deloitte čerpá zo svojej viac ako 175-ročnej histórie a pôsobí vo viac ako 150 krajinách a oblastiach. Viac informácií o tom, ako približne 457 000 odborníkov Deloitte na celom svete robí veci, na ktorých záleží, je dostupných na www.deloitte.com.
Kontakty pre médiá
Zuzana Mrázová
Marketing Senior Manager
Telefónne číslo: +421 905 265 336
zmrazova@deloittece.com
Monika Haburajová
Communications Senior Coordinator
Telefónne číslo: +421 905 072 494
mhaburajova@deloittece.com