Je ľahké zamerať sa na mechanizmus vykazovania informácií o udržateľnosti a stratiť sa v množstve podrobných ukazovateľov. Takýto prístup je pochopiteľný a opodstatnený. Vykazovanie informácií o udržateľnosti však nie je a nikdy by sa nemalo považovať za samoúčelné. Je to skôr prostriedok na prekonanie rozporu medzi ambíciami a konaním.
Vykazovanie informácií o udržateľnosti slúži na rôzne účely. Spôsob jeho využitia značne závisí od priorít a pohľadu zainteresovanej strany. Investorom môžu informácie o udržateľnosti priniesť poznatky o skrytých významných rizikách a o správe a riadení podniku. Tvorcovia politiky a regulačné orgány môžu vykazovanie informácií využiť na podporu zmeny správania v súlade so stanovenými politickými cieľmi. Transparentnosť je pre spotrebiteľov, zamestnancov, mimovládne organizácie a ďalšie zainteresované strany pákou na zlepšenie etických, sociálnych a environmentálnych výsledkov.
Deloitte uskutočnil rozhovory s lídrami z celého sveta s cieľom zistiť, ako nazerajú na výzvy súvisiace s vykazovaním informácií o udržateľnosti a na opatrenia, ktoré sú potrebné na podnietenie behaviorálnych a systémových zmien. Pohľady sa líšia a reflektujú nedostatočný súlad v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti a rôzne priority skupín zainteresovaných strán.
Deloitte zhrnul získanú spätnú väzbu a identifikoval šesť podmienok potrebných na prechod zo súčasnej situácie, ktorú charakterizujú nekonzistentné a nespoľahlivé údaje, k bodu, keď udržateľné rozhodovanie skutočne prinesie v blízkej budúcnosti preukázateľné opatrenia. V tomto dokumente sú zhrnuté názory opýtaných.
V snahe zosúladiť tieto názory a prejsť od otáľania k činom sme získané poznatky zhrnuli a vypracovali plán zmien. V rozhovoroch opakovane zaznievalo šesť tém alebo podmienok, ktoré je potrebné splniť, aby sa súčasná situácia, ktorú charakterizujú neporovnateľné a nespoľahlivé údaje, zmenila tak, že vykazovanie informácií o udržateľnosti bude skutočne podnecovať rýchle prijímanie preukázateľných opatrení.