Preskočiť na hlavný obsah

Využívanie vykazovania informácií o udržateľnosti na zmenu správania

Je ľahké zamerať sa na mechanizmus vykazovania informácií o udržateľnosti a stratiť sa v množstve podrobných ukazovateľov. Takýto prístup je pochopiteľný a opodstatnený. Vykazovanie informácií o udržateľnosti však nie je a nikdy by sa nemalo považovať za samoúčelné. Je to skôr prostriedok na prekonanie rozporu medzi ambíciami a konaním.

Vykazovanie informácií o udržateľnosti slúži na rôzne účely. Spôsob jeho využitia značne závisí od priorít a pohľadu zainteresovanej strany. Investorom môžu informácie o udržateľnosti priniesť poznatky o skrytých významných rizikách a o správe a riadení podniku. Tvorcovia politiky a regulačné orgány môžu vykazovanie informácií využiť na podporu zmeny správania v súlade so stanovenými politickými cieľmi. Transparentnosť je pre spotrebiteľov, zamestnancov, mimovládne organizácie a ďalšie zainteresované strany pákou na zlepšenie etických, sociálnych a environmentálnych výsledkov.

Deloitte uskutočnil rozhovory s lídrami z celého sveta s cieľom zistiť, ako nazerajú na výzvy súvisiace s vykazovaním informácií o udržateľnosti a na opatrenia, ktoré sú potrebné na podnietenie behaviorálnych a systémových zmien. Pohľady sa líšia a reflektujú nedostatočný súlad v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti a rôzne priority skupín zainteresovaných strán.

Deloitte zhrnul získanú spätnú väzbu a identifikoval šesť podmienok potrebných na prechod zo súčasnej situácie, ktorú charakterizujú nekonzistentné a nespoľahlivé údaje, k bodu, keď udržateľné rozhodovanie skutočne prinesie v blízkej budúcnosti preukázateľné opatrenia. V tomto dokumente sú zhrnuté názory opýtaných.

Šesť podmienok

V snahe zosúladiť tieto názory a prejsť od otáľania k činom sme získané poznatky zhrnuli a vypracovali plán zmien. V rozhovoroch opakovane zaznievalo šesť tém alebo podmienok, ktoré je potrebné splniť, aby sa súčasná situácia, ktorú charakterizujú neporovnateľné a nespoľahlivé údaje, zmenila tak, že vykazovanie informácií o udržateľnosti bude skutočne podnecovať rýchle prijímanie preukázateľných opatrení.

Globálne štandardy sú spoločným jazykom vykazovania informácií o udržateľnosti, ktorý prispieva k transparentnosti a porovnateľnosti informácií užitočných pri prijímaní rozhodnutí. Rozdielne názory na povahu tohto spoločného jazyka viedli k roztrieštenosti, zložitosti a nákladom.

Spoločnosti riskujú, že používateľov zahltia príliš veľkým množstvom údajov alebo že im poskytnú príliš málo informácií. Hoci by spoločnosti mali selektívne pristupovať k tomu, aké informácie vykážu, vykazovanie len vybraných pozitívnych informácií a neposkytnutie verného a vyváženého obrazu o udržateľnosti spoločnosti môže prispieť k dojmu, že ide o greenwashing. Nedostatočná konzistentnosť údajov sťažuje investorom a iným používateľom informácií porovnávanie spoločností.

Udržateľnosť nie je dostatočne pochopená na všetkých úrovniach vedenia spoločnosti vrátane predstavenstva a vrcholového manažmentu. Vykazovanie informácií o udržateľnosti nemôže byť autentické a nemôže riešiť problém greenwashingu, kým sa udržateľnosť nestane súčasťou rozhodovania a činností v celej organizácii. V globálnom prieskume Deloitte za rok 2021 mala len približne polovica (52 %) respondentov z výboru pre audit pocit, že ich spoločnosť má potrebné informácie, schopnosti a mandát na plnenie povinností v súvislosti so zmenou klímy.

Snahu o zabezpečenie porovnateľných, konzistentných a spoľahlivých informácií, ktoré sú užitočné pri prijímaní rozhodnutí, musí sprevádzať efektívna regulácia a presadzovanie práva. Samotné trhové sily nedokážu priniesť zmeny v takom rozsahu, ako si vyžaduje prechod k udržateľnej budúcnosti. Kľúčom k dosiahnutiu udržateľnejšej budúcnosti je spolupráca verejného a súkromného sektora. Politické intervencie a legislatívne zmeny vo forme stimulov a sankcií by mali tieto zmeny urýchliť.

Každá zainteresovaná strana (investori, tvorcovia politík, zákazníci, zamestnanci, komunity atď.) zohráva osobitnú úlohu pri volaní po zodpovednosti spoločností. Mnohé však dostatočne nerozumejú zložitej problematike vykazovania informácií o udržateľnosti alebo nemajú potrebné vedomosti, zručnosti alebo informácie, aby mohli efektívne interagovať so spoločnosťami a volať po ich zodpovednosti. Výročné správy a finančné výkazy, ktoré obsahujú obrovské množstvo údajov o výsledkoch podnikov, sú často príliš dlhé a zložité na to, aby uspokojili potreby zainteresovaných strán.

Rýchla transformácia si bude vyžadovať strategické úsilie o koordinovanú implementáciu medzi sektormi a odvetviami, medzi partnermi a v rámci dodávateľských reťazcov. Holistický prístup na systémovej úrovni môže odhaliť kritické príležitosti na spoluprácu pri prechode na udržateľné hospodárstvo. Doterajšia nedostatočná synchronizácia vytvárala prekážky a komplikácie, demotivovala k zmene správania a predstavuje riziko, že malé a stredné podniky budú zaostávať.