Nadnárodné organizácie pôsobia v mimoriadne zložitom prostredí. Zvyšujúci sa počet a rôznorodosť transakcií medzi spoločnosťami v rámci skupiny, a predpisy vzťahujúce sa na transferové oceňovanie sprevádzané silnejúcimi globálnymi aktivitami zameranými najmä na zamedzenie erózie základov dane a presunu ziskov spôsobili, že pre podnikateľské subjekty sa transferové oceňovanie stalo z jedným z hlavných problémov riadenia rizík.
Cieľom oddelenia spoločnosti Deloitte, ktoré sa špecializuje na transferové oceňovanie, je pomôcť spoločnostiam pri riadení rizík zosúladením praktických riešení transferového oceňovania s globálnymi podnikateľskými obchodnými činnosťami a cieľmi, pomôcť pri príprave dokumentácie, ktorá by podporovala postupy transferového oceňovania, a efektívne riešiť spory.
V decembri 2022 vydalo Ministerstvo financií Slovenskej republiky najnovšie usmernenie[1], ktoré sa bude prvýkrát aplikovať pri predložení dokumentácie za zdaňovacie obdobie začínajúce sa po 31. decembri 2022. Úpravy v usmernení v zásade zohľadňujú odporúčania smernice OECD o transferovom oceňovaní pre nadnárodné spoločnosti a správu daní zverejnenú v roku 1995 a následne revidovanú, pričom spresňuje vybrané pojmy v nadväznosti na novelizovaný zákon o dani z príjmov.
[1] Usmernenie č. MF/020061/2022-724
Opens in new window