Podporu možno dosiahnuť buď na strane nákladov formou ich dodatočného odpočtu, alebo výnosov vo forme oslobodenia určitých príjmov od dane.
Začiatkom roka 2015 bol zavedený nový typ daňového zvýhodnenia, ktorého cieľom je podpora spoločností vykonávajúcich podnikový výskum a vývoj vo forme tzv. odpočtu nákladov na výskum a vývoj (superodpočet). Účelom je predovšetkým podpora aktivít smerujúcich k vývoju nových alebo výrazne zlepšených produktov, služieb, technológií a procesov. S účinnosťou od 1. januára 2022 je možné dodatočne odpočítať náklady vynaložené na aktivity výskumu a vývoja vo výške 100 % od základu dane z príjmov.
Superodpočet môže využiť každý podnikateľ, ktorému v príslušnom zdaňovacom období vznikajú výdavky/náklady súvisiace s realizáciou projektov výskumu a vývoja. V prípade daňovej straty sa nárok na daňový benefit prenáša do budúceho zdaňovacieho obdobia, najviac do 5 nasledujúcich rokov.
Nárok na superodpočet vzniká automaticky a nepodlieha žiadnemu schvaľovaciemu konaniu. Po splnení zákonných podmienok naň existuje právny nárok. Daňovník má však isté zákonné povinnosti, ktoré musí splniť, abysi mohol tento benefit uplatniť.
S účinnosťou od 1. 1. 2018 je možné využiť ďalší daňový benefit na podporu podnikového výskumu a vývoja, tzv. Patent Box. Na rozdiel od superodpočtu, ktorý je založený na dodatočnom odpočítaní nákladov od základu dane, je Patent Box zameraný len na podporu úspešných výsledkov výskumu a vývoja (istá odmena za úspech), a to formou oslobodenia od dane z príjmov tých výnosov, ktoré sú spojené s predajom výrobkov, v ktorých je použitý patent alebo úžitkový vzor, alebo výnosov z predaja licencií na softvér. Samozrejme,v oboch prípadoch musí ísť o výsledky vlastného výskumu a vývoja.
Až 50 % týchto výnosov môže byť oslobodených od dane z príjmov. Aj na tento benefit má daňovník automatický nárok po splnení zákonom stanovených podmienok. V rámci našej pomoci sa zameriavame na:
Opens in new window