Snažíme se, aby naše služba reagovala promptně na vaše požadavky a poskytovala individuální přístup, a proto využíváme na této stránce cookies. Využíváním naší stránky souhlasíte s jejich použitím. Přečtěte si prosím informace týkající se cookies, kde se dozvíte více o tom, jak a kde je používáme, popř. jak je můžete smazat či zablokovat.

Bookmark Email Tisknout tuto stránku

Češi jsou při výběru vánočních dárků obezřetnější, citlivě reagují na ceny

"Čeští spotřebitelé svá nákupní rozhodnutí zvažují s větší opatrností, přičemž hlavním faktorem se stává cena,"

- Martin Tesař,
vedoucí partner oddělení auditu společnosti Deloitte.

Praha, 8. listopadu 2012 – Čeští spotřebitelé ve srovnání se zbytkem Evropy citlivěji reagují na ceny a před samotným nákupem vánočních dárků více vyhledávají informace a porovnávají zboží – zvláště na internetu. K tomu, aby vybrali nejlepší dárek za co nejvýhodnější cenu, využívají více obchodních kanálů najednou. Vyplývá to z nového Vánočního průzkumu společnosti Deloitte.

„Čeští spotřebitelé svá nákupní rozhodnutí zvažují s větší opatrností, přičemž hlavním faktorem se stává cena. I když si letos vánoční svátky chtějí užít, jsou obezřetnější v tom, jak budou utrácet,“ uvedlMartin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu společnosti Deloitte. „Češi stejně jako ostatní Evropané chtějí více než kdykoli dříve nakupovat dárky za nejlepší ceny. Zatímco loni plánovalo nakupovat dárky ve slevě 13 procent českých spotřebitelů, letos chce slev využít více než čtvrtina Čechů (28 procent). Ve srovnání s loňským rokem vzroste i podíl těch, kteří plánují vánoční dárek pořídit v levnějším obchodě,“ dodal Martin Tesař.

„Spotřebitelé v ČR rovněž plánují méně nakupovat na úvěr než v předchozích letech. Téměř dvě třetiny Čechů neplánuje vánoční nákupy na úvěr, nehledě na jeho formu – půjčky od členů rodiny, spotřebitelský úvěr, včetně úvěrových nabídek maloobchodníků,“ doplňuje Bronislav Pánek, vedoucí partner Deloitte pro odvětví výroby a spotřebního průmyslu v regionu střední Evropy.

Češi mají stále více v oblibě věrnostní či slevové programy. Hlavním důvodem je možnost využít okamžité slevy či možnost si za věrnostní body pořídit dárky. Většina dotázaných z ČR (56 %) uvedla, že věrnostní/slevové programy určitým způsobem ovlivňují jejich nákupní rozhodování, přičemž každý čtvrtý zmínil, že je těmito programy ovlivněn málo nebo vůbec.

S vánočními nákupy letos začnou lidé v ČR oproti zbytku Evropy o něco dříve. Více než třetina (37 %) spotřebitelů uvedla, že plánuje začít s nákupy již v listopadu 2012. Nákupní „boom“ v ostatních zemí Evropy odstartuje v 1. polovině prosince 2012. Češi se zároveň liší oproti Evropanům, kteří plánují ve větší míře nakupovat dárky i v posledních dnech letošního roku (v období od 25. – 31. prosince).

Celková útrata Čechů za vánoční dárky klesne meziročně o šest procent na 252 eur, což je přibližně 6 300 korun. Zhruba polovina z rozpočtu na dárky připadá na děti, které dostanou v průměru pět dárků. Naopak nepatrně vzrostou výdaje za potraviny a pití, stejně tak za společenské aktivity jako divadlo, kino či vánoční koncert.

„Téměř polovina (46 %) českých respondentů disponuje na vánoční nákupy stejnými finančními prostředky jako před rokem. Tuzemští spotřebitelé stejně jako další Evropané rádi nakupují dárky zejména ve specializovaných obchodech, hypermarketech a obchodních domech,“ zmínil Bronislav Pánek.

Na předních místech seznamu dárků, které by Češi rádi dostali, jsou – peníze (47 %), knihy (38 %), oblečení a obuv (34 %), notebook či počítač (33 %), kosmetika a parfémy (27 %). Následuje kategorie cestování (25 %), chytré telefony (25 %) a tablety (23 %). Dárkové poukazy pod vánočním stromečkem by uvítala pětina (21 %) dotázaných.

Kombinace více nákupních kanálů je nejoblíbenější při vyhledávání a porovnávání zboží, přičemž samotné nákupy v kamenných obchodech převažují nad internetovými. K vyhledávání a porovnávání zboží přes internet spotřebitelé využívají stránek maloobchodních prodejců, internetových vyhledavačů a stránek samotných výrobců.

„Spotřebitelé si kombinování více nákupních kanálů oblíbili zvláště díky tomu, že mohou využívat jednotlivé výhody, které jak internet, tak kamenné obchody nabízí, což jim umožňuje celkově optimalizovat své nákupy. Pokud maloobchodní prodejci zákazníkům nabídnou odpovídající strategii, která bude kombinovat nákupní kanály a bude založena na jednotném přístupu ke vztahu se zákazníky, získají rozhodující konkurenční výhodu,“ dodalMartin Tesař.

Součástí průzkumu byly i otázky týkající se využívání sociálních sítí při nakupování dárků a používání mobilního telefonu při placení. Prostřednictvím komunitních sítí Facebook či Twitter Češi hledají tipy na dárky, získávají přístup k recenzím a vyhledávají slevy. Nakupování prostřednictvím mobilního zařízení využívá zhruba pětina evropských spotřebitelů, do budoucna by jej chtělo pro platby využít 40 % dotázaných. „Pro častější používání mobilního telefonu jako „peněženky“ by respondenty přimělo – vyšší zabezpečení plateb, dostupnost širšího výběru mobilních aplikací a dostupnost rychlejšího internetového připojení,“ doplnil Bronislav Pánek.

V pořadí již 15. průzkum společnosti Deloitte o plánech evropských spotřebitelů před vánočními nákupy v závěru roku zahrnuje 18 zemí – zejména západní a východní Evropy. Sběr dat proběhl ve druhém a třetím týdnu v září 2012 a vychází z širokého reprezentativního vzorku respondentů (celkem 18 587 spotřebitelů).

O společnosti Deloitte

Deloitte označuje jednu či více společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited, britské privátní společnosti s ručením omezeným zárukou, a jejích členských firem. Každá z těchto firem představuje samostatný a nezávislý právní subjekt. Podrobný popis právní struktury společnosti Deloitte Touche Tohmatsu Limited a jejích členských firem je uveden na adrese www.deloitte.com/cz/onas.

Společnost Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a finančního poradenství klientům v celé řadě odvětví veřejného a soukromého sektoru. Díky globálně propojené síti členských firem ve více než 150 zemích má Deloitte světové možnosti i hlubokou znalost místního prostředí, a může tak pomáhat svým klientům k úspěchu na všech místech jejich působnosti. Přibližně 170 000 odborníků usiluje o to, aby se společnost Deloitte stala etalonem nejvyšší kvality.

© 2012 Deloitte Česká republika.

Kontakty

Jméno:
Lukáš Kropík
Společnost:
Deloitte Czech Republic
Titul pracovní pozice:
PR Manager
Telefon:
+420 775 013 139
Email
lkropik@deloittece.com
Country Desks:
Experts to provide services in your native language

Email Us   Facebook    LinkedIn Corporate   LinkedIn Alumni   Youtube