Mūsų tinklapyje yra naudojami slapukai, siekiant užtikrinti lankytojams spartesnį ir individualesnį naršymą. Naršydami mūsų tinklapyje, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Sužinokite daugiau apie slapukus ir kaip juos panaikinti ar blokuoti.

Priskirti prie mėgstamiausių El. paštas Atsispausdinti ši puslapį

Išsilaižę žaizdas investuotojai pradeda dairytis naujų įsigijimų

Ernestas Naprys
2010 m. birželio 3 d., Verslo žinios, Nr. 104, 10p.

"Deloitte" Finansų konsultacijų departamento vadovo Lino Galvelės komentaras

Tyrimai rodo vis didesnį rinkos dalyvių optimizmą visoje Vidurio Europoje, įmonių susijungimų ir įsigijimų rinka pradeda judėti iš mirties taško ir Baltijos šalyse. Daugiau judesio Lietuvoje galima tikėtis dėl artėjančio ekonominio pavasario, įsisteigusių privataus kapitalo fondų, Vyriausybės projektų.

Šiemet I ketv. trijose Baltijos šalyse sudaryti 23 įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers and aquisitions, M&A) sandoriai, jų vertė siekė 343,6 mln. EUR (1,186 mlrd. Lt), o pernai tuo pat metu tesudaryta 16 sandorių, kurių vertė – 20 mln. EUR, skaičiuoja „Thomson“. Iš viso sausį–gegužę Baltijos šalyse sudaryti 34 sandoriai (9 iš jų – Lietuvoje), tačiau tik viename jų bent vienai pusei atstovavo finansiniai patarėjai.

Kyla optimizmas

Tarptautinės audito ir verslo konsultacijų bendrovės „Deloitte“ kas pusmetį sudaromas Vidurio Europos (VE) privataus kapitalo (PK; angl. private equity) pasitikėjimo indeksas šiemet balandį, palyginti su pernykščiu spaliu, pašoko 23 punktais, iki 140, ir yra aukščiausiai nuo 2007 m. balandžio. Dar 2008 m. spalį šis rodiklis buvo nusiritęs iki 48 punktų, o nuo tada augo tris pusmečius iš eilės.

„Tyrimas parodo, kad PE fondų prioritetai keičiasi – pernai visi jėgas ir laiką metė tam, kad prižiūrėtų turimas įmones ir išlaikytų investicijų vertę, o šiemet pastangos nukreipiamos į naujų investicijų paiešką ir tikimasi, kad kitus 6 mėn. investicijų kiekis didės, – teigia Linas Galvelė, „Deloitte“ Finansų konsultacijų departamento vadovas. – Kai fondai ieško, ką įsigyti, daugiau dėmesio tenka ir Lietuvai. Judėjimas jau dabar vyksta, tik klausimas, kiek iš gerų norų ir planų atsiras realių sandorių.“

Daugiau kaip 96% tyrime dalyvavusių rinkos dalyvių tikisi, kad VE regiono ekonomika kils arba išliks stabili. 74% PK valdytojų regione ketina daugiausia laiko skirti naujų investicijų paieškai. Per 6,5 m. daugiausia (65%) respondentų laukia susijungimų ir įsigijimų rinkos aktyvėjimo, taip pat auga lūkesčiai dėl turimų portfelių vertės.

Prisijungs fondai

Baltijos šalyse investicijų pradeda dairytis pagal Europos investicijų fondo JEREMIE iniciatyvą įsteigti PK fondai – „LitCapital“ ir „BaltCap“ fondai į mažas ir vidutines Lietuvos įmones investuos po 20 mln. EUR (iš viso 138 mln. Lt), dar apie 16,8 mln. EUR (58 mln. Lt) investuoti yra numatęs „Verslo angelų“ fondas.

„Pirmąją investiciją numatome artimiausiais mėnesiais, visus pinigus pagal JEREMIE programą turime investuoti iki 2013 m. pabaigos. Dar turime 100 mln. Lt dydžio fondą, skirtą Latvijai, be to, turime visose Baltijos šalyse investuojantį PK fondą, jame, regis, liko neinvestuota apie 150 mln. Lt, o šis fondas gali investuoti ir didesnes nei 10 mln. Lt sumas.

Tad iš viso Baltijos šalyse dar turime beveik 100 mln. EUR neinvestuoto kapitalo“, – teigia Simonas Gustainis, „BaltCap“ partneris.

Ponas Galvelė taip pat tikina, kad „Deloitte“ derasi bent su pora PK fondų, „norinčių ką nors nuveikti Lietuvoje“, tačiau neatvirauja, kadangi „dar ankstyva stadija, šnekama apie didesnes vertes“.

Yra problemų

„Aš manau, kad sandoriai dažniausiai nevyksta dėl to, kad nesusitariama dėl sąlygų, dažniausiai dėl kainos. Kitas labai reikšmingas veiksnys – finansavimas. Teoriškai pinigų įsigijimams galima gauti, tačiau nedaug, tad, jei nesi savų pinigų sukaupęs, tavęs nežino PK fondai, esi pasmerktas pirkti mažas įmones“, – teigia p. Skyrius ir pažymi, kad išgąsčio į rinką įliejo labai greitai pasikeitusi ekonominė aplinka, investuotojams reikia daugiau laiko įsitikinti, kad įmonė gali sėkmingai persiorientuoti.

Ponas Galvelė patvirtina – bankų finansavimas, nors ir atgyja, tačiau nėra lengvai prieinamas. „PK fondai anksčiau buvo pratę pirkti įmones daugiausia skolintais pinigais, dabar taip neišeina, įmonių vertės pradedamos skaičiuoti visai kitaip“, – aiškina jis.

Traukia saugios

VŽ kalbinti investicijų bankininkai sutinka – įmonių pirkėjus domina saugesniuose, ekonomikos ciklams atspariuose sektoriuose veikiančios įmonės, tačiau dažni ir labiausiai sunkmečio palaužtų įmonių perėmimai, mat tai vienintelė veiklos tęstinumo prielaida.

Visą straipsnį galite skaityti "Verslo žiniose".

Kontaktai

Pavardė:
Linas Galvelė
Organizacija
Deloitte
Pareigos:
Finansų ir verslo konsultacijų departamento direktorius
Telefono numeris:
+370 5 255 3000
El. paštas
lgalvele@deloittece.com
Prisijunkite: