Mūsų tinklapyje yra naudojami slapukai, siekiant užtikrinti lankytojams spartesnį ir individualesnį naršymą. Naršydami mūsų tinklapyje, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Sužinokite daugiau apie slapukus ir kaip juos panaikinti ar blokuoti.

Priskirti prie mėgstamiausių El. paštas Atsispausdinti ši puslapį

Deloitte 2014 m. prognozės technologijų, žiniasklaidos ir telekomunikacijų sektoriui

Esminės tendencijos 2014-iesiems metams:

• dėvimų technologijų produktų rinka išaugs,
• planšetofonų pardavimai viršys planšečių pardavimus,
• išskirtinių tiesioginių sporto transliacijų teisių vertė išaugs

Sausio viduryje audito ir konsultacijų bendrovė Deloitte paskelbė pasaulines technologijų, žiniasklaidos ir telekomunikacijų prognozes 2014-iesiems metams. Viena pagrindinių šio tyrimo prognozių – dėvimų technologijų produktų pardavimai pasieks 10 mln. vienetų. Spėjama, kad už televiziją mokančių namų ūkių skaičius padvigubės ir sieks 50 mln. namų ūkių, o pasaulinė išskirtinių tiesioginių sporto transliacijų teisių vertė padidės 14 proc. Remiantis Deloitte „Pasaulinių TMT prognozių“ publikacija, tikėtina, kad elektroniniai apsilankymai (angl. eVisits) turėtų išaugti. Taip pat planšetofonų – planšetinio kompiuterio ir išmaniojo telefono hibrido – pardavimai planšečių pardavimus akivaizdžiai šoktelės į viršų ir aplenks planšečių pardavimus, o bendri pasauliniai išmaniųjų telefonų, planšečių, asmeninių kompiuterių, televizorių ir žaidimų konsolių pardavimai 2014 m. stabilizuosis.

Deloitte prognozuoja, kad vartotojų susidomėjimas dėvimomis technologijomis lems pelningą rinką. Išmaniųjų akinių, sporto apyrankių ir laikrodžių pardavimai 2014 m. turėtų siekti maždaug 10 mln. vnt. ir sudaryti 3 mlrd. JAV dolerių. Iš šių dėvimų technologijų produktų daugiausia pajamų turėtų pritraukti išmanieji akiniai – pardavimai turėtų siekti apie 4 mln. vnt. vidutine 500 JAV dolerių kaina už 1 vnt. Išmaniųjų sporto apyrankių pardavimai turėtų siekti 4 mln. vnt. vidutine 140 JAV dolerių kaina už 1 vnt., o išmaniųjų laikrodžių pardavimai turėtų sudaryti maždaug 2 mln. vnt. vidutine 200 JAV dolerių kaina už 1 vnt.

Taip pat tikimasi dvigubai išaugsiančio mokamos televizijos sektoriaus, o tai paneigia prognozes dėl televizorių populiarumo sumažėjimo. Iki 2014 m. pabaigos  apie 50 mln. namų ūkių visame pasaulyje turės dvi ar daugiau atskirų mokamos televizijos prenumeratų, o papildomos prenumeratos sudarys maždaug 5 mlrd. JAV dolerių pajamų. Dar 10 mln. namų ūkių mokamas programas gaus, jei bus įsigiję kitas paslaugas, tokias kaip plačiajuostis internetas. Išskirtinių sporto transliacijų teisių vertė sieks 24,2 mlrd. JAV dolerių, t.y. 14 proc. arba 2,9 mlrd. JAV dolerių daugiau nei 2013 m. augimą daugiausia lems naujos sutartys su tam tikromis aukščiausiomis Europos futbolo lygomis ir pagrindinėmis Šiaurės Amerikos sporto lygomis.

Akivaizdu, kad pasisotinimas išmaniaisiais telefonais, kurie sudaro didžiausią grupės dalį (375 mlrd. JAV dolerių pajamos 2014 m.), artėja prie aukščiausio taško daugumoje amžiaus grupių, išskyrus 55+ amžiaus grupę, kurioje šiemet numatomas staigus augimas. Vyresni nei 55 m. amžiaus vartotojai bus ta amžiaus grupė, kurioje išmaniųjų telefonų populiarumas, palyginus su praėjusiais metais, išsivysčiusiose rinkose augs sparčiausiai. Savininkų skaičius iki metų pabaigos turėtų išaugti 45 – 50 proc. – mažiau nei maždaug 70 proc. augimas 18 – 54 m. amžiaus vartotojų grupėje, tačiau, palyginus su 2013 m., vis dėlto bus fiksuojamas 25 proc. augimas.

2014 m. greitosios žinutės (IMS) sudarys maždaug 70 proc. visų žinučių, siųstų iš mobiliųjų telefonų, tačiau tik apie 3 proc. vertės. Kasdien iš mobiliųjų telefonų bus išsiųsta 70 mlrd. žinučių, iš kurių tik 21 mlrd. bus trumposios žinutės (SMS). Vis dėlto prognozuojama, kad pajamos už tekstines žinutes šiemet sieks maždaug
100 mlrd. JAV dolerių, palyginus vos su 2 mlrd. JAV dolerių pajamomis už mobilias greitųjų žinučių (IM) paslaugas. Pasauliniu mastu IMS ir tekstinių žinučių paslaugų apimtys augs, nors kai kuriose išsivysčiusiose rinkose numatomas SMS žinučių apimčių sumažėjimas.

Prognozuojama, kad kompaktiškų planšečių (mažesniais nei 9 coliai ekranais) pirmą kartą bus daugiau nei klasikinių planšečių (9 coliai ir didesni). Prognozuojama, kad iki pirmojo ketvirčio pabaigos kompaktiškų planšečių bazę sudarys 165 mln. vnt. ir ji šiek tiek lenks klasikinių planšečių bazę, kurią sudarys 160 mln. vnt. planšetofonų, t.y. išmaniųjų telefonų su 5,0-0 6,9 colių ekranais, pardavimai sudarys ketvirtadalį išmaniųjų telefonų pardavimų arba 300 mln. vnt. – dvigubai daugiau nei 2013 m. ir 10 kartų daugiau nei 2012 m. Vis dėlto po pradinio staigaus pasisekimo tarp vartotojų 2014 m. gali būti didžiausio planšetofonų populiarumo metai, nes, nors didelė, bet vis dėlto mažuma išmaniųjų telefonų vartotojų norės naudotis tokiu dideliu įrenginiu.

Šių metų ataskaitoje daug dėmesio skiriama elektroniniams gydytojų apsilankymams (eVisits). 2014 m. apsilankymų skaičius išaugs, iš dalies dėl spaudimo sumažinti medicinines išlaidas ir pagerinti priežiūrą, tačiau labiausiai dėl pasikeitimų technologijų ir telekomunikacijų infrastruktūroje. Visame pasaulyje bus užfiksuota 100 mln. elektroninių apsilankymų, kurie, palyginus su fiziniais apsilankymais pas gydytojus, padės sutaupyti maždaug 5 mlrd. JAV dolerių; jų augimas, palyginus su 2012 m., sieks maždaug 400 proc. JAV, Kanadoje šiuo metu ypač populiarios gydytojo konsultacijos, stebint pacientą elektroninių įrankių pagalba. Šiuo metu telemedicina Lietuvoje taip pat užima pakankamai svarbią vietą. Lietuvos medikai aktyviai naudoja telekonsultacijas, kuomet įvairių technologijų priemonių dėka gali palaikyti tiesioginį video ryšį su kitų šalių medikais. Taip pat nereti atvejai, kai gydytojų atliekamos operacijos tiesiogiai transliuojamos kolegoms užsienyje, kurie gali dalyvauti operacijoje nuotoliniu būdu. Taip pat vyksta diskusijos dėl galimų elektroninių gydytojų apsilankymų ateityje.

Deloitte ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad masiniai atvirieji interneto kursai (angl. Massive Open Online Courses – MOOC) iki 2020 m. gali tapti svarbia sritimi, sudarančia daugiau nei 10 proc. visų kursų, lankomų aukštojo ir tęstinio mokslo studijose. Naujos technologijos, alternatyvūs mokymo metodai ir poreikis nuolatos atnaujinti greitai pasimirštančius įgūdžius yra varomoji jėga, suponuojanti, kad MOOC sritis ateityje ypač sustiprės, net jei 2014 m. joje ir bus minimalių trukdžių.

Palyginus su 2012 m., studentų registracijos į MOOC išaugs 100 proc. iki 10 mln. kursų, tačiau pagal žemus kursų užbaigimo rodiklius galima prognozuoti, kad mažiau nei 0,2 proc. visų 2014 m. baigtų kursų bus MOOC. Dėl augančio elektroninio mokslo populiarumo švietimo institucijos turės padidinti investicijas į šią sritį, vis labiau ją pripažinti ir stiprinti bendrovių darbuotojų mokymo kursų sferą. Nuo 2013 m. balandžio mėn. Kauno technologijos universitetas (kol kas vienintelis Lietuvoje) prisijungė prie masinių atvirųjų interneto kursų iniciatyvos. Pirmąjį MOOC kursą apie vadovavimą („Management“) anglų kalba organizavo KTU E. mokymosi technologijų centras. Šešių savaičių trukmės kursus sėkmingai baigė 83 studentai. Tikėtina, kad netolimoje ateityje MOOC populiarumas Lietuvoje taip pat augs.

 

Kontaktai

Pavardė:
Saulius Bakas
Organizacija
Deloitte
Pareigos:
Vadovaujantysis partneris
Telefono numeris:
+370 5 255 3038
El. paštas
lietuva@deloittece.com
Prisijunkite: