Mūsų tinklapyje yra naudojami slapukai, siekiant užtikrinti lankytojams spartesnį ir individualesnį naršymą. Naršydami mūsų tinklapyje, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Sužinokite daugiau apie slapukus ir kaip juos panaikinti ar blokuoti.

Priskirti prie mėgstamiausių El. paštas Atsispausdinti ši puslapį

Latvija nori aplenkti Lietuvą ir Estiją

Vytautas Žeimantas

2012 m. spalio 16 d., Verslo žinios, Nr. 183, p. 14

„Deloitte“ Mokesčių ir teisės departamento projektų vadovo Andriaus Andrikonio komentaras 

Nuo 2013 m. Latvijoje įsigaliosiančios dividendų ir kapitalo prieaugio pajamų mokesčių lengvatos kitų įmonių akcijas kontroliuojančias bendroves skatins steigtis Latvijoje, o ne Lietuvoje ar Estijoje.

„Lietuva su savo taikomais apribojimais kontroliuojančiosioms bendrovėms liks mažiausiai patraukli valstybė. Estija išsaugos patrauklumą vien dėl pelno atidėto apmokestinimo. Be to, joje galima iš ES antrinių įmonių gautus dividendus perskirstyti akcininkams neišskaičiuojant jokių mokesčių.

Lietuvai vieną kartą priėmus kontroliuojančiųjų bendrovių lengvatas, negalima tikėtis, kad kitos valstybės nesugalvos, kaip mokesčių išimtimis persivilioti investuotojus. Taigi, Lietuva turėtų ir toliau analizuoti, kokios yra mokesčių vystymosi tendencijos, ir tobulinti mokesčių sistemą. Be to, Lietuva kaip jurisdikcija visai nepatraukli Lietuvos gyventojams, nes jei kontroliuojančiąją bendrovę valdo gyventojai, taikomas tik pelno iš akcijų pardavimo apmokestinimo atidėjimas. Kai tik šis pelnas paskirstomas kaip dividendai, atsiranda prievolė mokėti pelno mokestį.“

Nuo 2013 m. Latvijoje kontroliuojančiosioms bendrovėms bus taikomas palankiausias mokesčių režimas iš Baltijos šalių. Iš užsienio gaunami ir į užsienį akcininkams - juridiniams asmenims - mokami dividendai bus neapmokestinami, išskyrus dividendus, gaunamus iš ar išmokamus į šalis ir teritorijas, įtrauktas į Latvijoje taikomą juodąjį valstybių sąrašą.

Andrius Andrikonis, su UAB „Deloitte Lietuva“ asocijuotos advokatų kontoros „Davidonis ir partneriai“ advokatas, teigia, kad tokių lengvatų yra ir Estijoje, ir Lietuvoje, tačiau norint jomis pasinaudoti įmonėms keliami papildomi reikalavimai, o Latvijoje nuo 2013 m. jų nebus.

Kad į Lietuvą išmokami dividendai būtų neapmokestinami, dividendus kontroliuojančiajai bendrovei mokanti įmonė turi būti įsteigta Europos ekonominės erdvės valstybėje ir jos pelnas turi būti apmokestinamas pelno mokesčiu.

Kitais atvejais, kad dividendai būtų neapmokestinami, kontroliuojančioji bendrovė dividendus išmokančioje įmonėje (jei tai ne tikslinėje teritorijoje įsteigta įmonė) turi ne trumpiau kaip metus valdyti 10 % akcijų. Pastarasis reikalavimas taikomas ir išmokant dividendus iš Lietuvos.

Jeigu šie reikalavimai netenkinami, anot advokato, dividendai Lietuvoje apmokestinami 15 % pelno mokesčiu. Tiesa, yra galimybė mokesčių šią naštą sumažinti pritaikius atitinkamą dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį.

Kitur - apribojimai 

„Nors Estijoje nėra nustatyto atskiro mokesčio gaunamiems ir išmokamiems dividendams, tačiau iš užsienio gauti dividendai pridedami prie Estijos bendrovės pelno, o jis, toliau skirstomas akcininkams, apmokestinamas 21 % pelno mokesčiu“, - Baltijos šalis lygina p. Andrikonis.

Gautus dividendus paskirstyti toliau į užsienį netaikant 21 % estiško pelno mokesčio galima tik tuomet, kai Estijos bendrovė įmonėje, iš kurios gavo dividendus, turi ne mažiau kaip 10 % akcijų ir tokia įmonė įsteigta Europos ekonominės erdvės valstybėje ar Šveicarijoje, o jei Estijos bendrovė dividendus gavo iš kitur įsteigtos įmonės - tokios įmonės pelnas turi būti apmokestintas arba Estijos bendrovei išmokėti dividendai turi būti užsienyje apmokestinti pelno mokesčiu prie pajamų šaltinio.

Jei įmonių grupė su kontroliuojančiąja bendrove Lietuvoje ar Estijoje neatitinka vieno iš minėtų reikalavimų, nuo kontroliuojančiosios bendrovės gaunamų ar jos išmokamų dividendų gali tekti sumokėti mokesčius.

Pavyzdžiui, iš Rusijoje įsteigtos įmonės, kurioje Estijos bendrovei priklauso mažiau nei 10 % akcijų, gauti dividendai, toliau kreipiami į užsienį, būtų apmokestinami, o Latvijoje nuo 2013 m. mokesčių už juos mokėti nereikėtų.

Ir kapitalo prieaugio pajamos

Nuo 2013 m. Latvijoje palankesnis mokesčių režimas taikomas ir kapitalo prieaugio pajamoms.

Nuo kitų metų bendrovės pajamos iš akcijų perleidimo Latvijoje neapmokestinamos, išskyrus atvejus, kai perleidžiamos įmonių, kurios įsteigtos šalyse, patenkančiose į Latvijos juodąjį sąrašą.

„Kaip ir apmokestinant dividendus, galimybės nemokėti pelno mokesčio nuo pajamų už akcijų perleidimą Latvija nesieja su kokiais nors reikalavimais dėl akcijų paketo dydžio ir jo išlaikymo laikotarpio“, - pažymi p. Andrikonis.

Lengvata Latvijoje būtų taikoma ir tuomet, jei Latvijoje įsteigta bendrovė įsigis ir per trumpą laikotarpį perleis kad ir kelis procentus kitos bendrovės akcijų.

Kad kapitalo prieaugio pajamos būtų neapmokestintos Lietuvoje, sandoris turi atitikti visą eilę reikalavimų. Įmonė, kurios akcijos perleidžiamos, turi būti įsteigta Europos ekonominei erdvei priklausančioje šalyje arba šalyje, turinčioje dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį su Lietuva, ji turi būti pelno mokesčio mokėtoja. Be to, Lietuvos bendrovė privalo ne trumpiau nei dvejus metus (o gavus akcijas po reorganizavimo - ne trumpiau nei trejus metus) turėti didesnį nei 25 % įmonės, kurios akcijas perleidžia, akcijų paketą.

Advokatas atkreipia dėmesį, kad pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus kapitalo pajamoms taikoma lengvata tam tikrais atvejais greičiau yra mokesčių atidėjimas, o ne visavertė lengvata.

„Kai tik pelnas iš akcijų pardavimo išmokamas akcininkams - fiziniams asmenims, atsiranda prievolė nuo jo sumokėti ir pelno mokestį“, - teigia p. Andrikonis.

Taisyklės, kurios Latvijoje taikomos nuo 2013 m., palankesnės ir už Estijoje kapitalo pajamoms taikomą mokesčių režimą.

Nors kapitalo prieaugio pajamos, kurias gauna Estijoje įsteigta kontroliuojančioji bendrovė, ir nėra apmokestinamos iš karto, kaip ir dividendai, jos pridedamos prie Estijos kontroliuojančiosios bendrovės pelno ir apmokestinamos 21 % pelno mokesčiu, kai tik pelnas išskirstomas įmonės akcininkams.

Finansų ministerija pažymi, kad rengdama mokesčių teisės aktų pakeitimų projektus vertina ir kitose valstybėse taikomą praktiką.

„Lietuvoje taikoma apmokestinimo pelno mokesčiu sistema yra vertinama kaip konkurencinga ir patraukli investuotojams - tai pripažįsta ir asocijuotosios verslo struktūros“, - kometuoja FM. „Nemanome, kad tikslinga išskirti vienai ūkio subjektų grupei keliose valstybėse taikomas lengvatas, jas palyginti ir daryti išvadas apie visos mokesčių sistemos konkurencingumą.“ Anot valdininkų, kiekviena papildoma lengvata mažina valstybės biudžeto pajamas, o tai sąlygoja biudžetinio finansavimo mažinimą tam tikroms sritims arba kitų mokesčių didinimą.

Paskutinį kartą atnaujinta: 

Kontaktai

Pavardė:
Andrius Andrikonis
Organizacija
Deloitte
Pareigos:
Advokatas
Telefono numeris:
+370 5 255 3009
El. paštas
aandrikonis@deloittece.com
Prisijunkite: