Mūsų tinklapyje yra naudojami slapukai, siekiant užtikrinti lankytojams spartesnį ir individualesnį naršymą. Naršydami mūsų tinklapyje, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Sužinokite daugiau apie slapukus ir kaip juos panaikinti ar blokuoti.

Priskirti prie mėgstamiausių El. paštas Atsispausdinti ši puslapį

Skalūnų dujos artimiausiu metu išliks regioniniu ištekliumi ir pasaulinei rinkai didelės įtakos neturės

Artimiausiu trejų metų laikotarpiu skalūnų dujos išliks daugiau regioniniu ištekliumi su neapibrėžtu poveikiu pasaulinei išteklių rinkai dėl išaugusių techninių iššūkių ir didesnių šio ištekliaus plėtros kaštų. Tai naftos ir dujų sektoriaus tyrimo ataskaitoje paskelbė verslo konsultacijų bendrovė Deloitte. Pagrindinis dėmesys ataskaitoje skiriamas iššūkiams, su kuriais susidurs naftos ir dujų sektoriaus žaidėjai ir nurodo kryptį, kuria gali pasukti šio sektoriaus vystymosi tendencijos.

Pagrindinės naftos ir dujų sektoriaus tyrimo įžvalgos

Skalūnų dujos – pasaulinis ar regioninis išteklius?

Šiaurės Amerikos skalūninių dujų sėkmė paskatino norą tokius rezultatus kartoti ir kitose šalyse – didinant skalūninių dujų potencialą, pertvarkyti gamtinių dujų rinkas visame pasaulyje. Tačiau remiantis ataskaitos išvadomis, šių šalių dar laukia ilgas kelias – kol išgaunamų dujų kiekiai ir reikalinga infrastruktūra reikšmingai sumažins vietoje išgaunamų gamtinių dujų kainas bei atvers eksporto galimybes.

Naftos ir dujų sektoriaus tyrime nagrinėjamos keturios šalys, turinčios didžiausius skalūnų išteklius (JAV, Lenkija, Kinija ir Argentina), kurios atspindi atskirus sektoriaus raidos etapus.

Nors kai kurios šalys daro pažangą, artimiausiu metu skalūninės dujos išliks daugiau regioniniu ištekliumi, kurio įtaka pasaulinei rinkai abejotina. Dėl didesnių skalūnų gavybos technologinių iššūkių ir plėtros kaštų skalūnų išteklių gamyba ir naudojimas nėra taip paprastai atkartojamas kitose rinkose.

Šiuo metu Lenkijos skalūnų pramonė stengiasi išlaikyti tarptautinį susidomėjimą po pastarųjų metų nesėkmių serijos. Dabartinė šalies dujotiekio infrastruktūra yra ribota, vystymąsi slopina siaura paslaugų pramonė, turinti tik 15 gręžimo platformų ir tik 5, galinčias gręžti giluminius skalūnų gręžinius. Lenkijos skalūnai yra nuo 1,6 iki 3,2 kilometrų gylyje, giliau nei JAV skalūnų telkiniai, o tai labai neigiamai paveikia išgavimo kainą. Iki šiol Lenkijoje buvo atlikti tik 33 bandymai ir nepavyko išgauti pakankamo dujų kiekio, kuris būtų komerciškai pagrįstas. Dviejų gręžinių bandymų rezultatais nusivylusi „ExxonMobil“ paskelbė paliksianti šalį; kitos bendrovės seka šiuo pavyzdžiu. Nepaisant nesėkmės, Lenkijos vyriausybė planuoja iki 2015 metų pradėti skalūninių dujų gamybą, o iki 2020 metų – eksploatuoti 270 skalūnų gręžinių. Jei naujos investicijos ir gręžinių bandymų rezultatai neatsipirktų, Lenkijai tai būtų  didžiulis iššūkis ir žingsnis atgal.  Norėdamas padidinti savo šalies išteklių galimybes, Lenkijos geologijos institutas 2014 metais taip pat ketina išleisti skalūnų išteklių vertinimą. Nepaisant dujų paklausos kreivės su 1 proc. augimu per pastaruosius penkerius metus, šalis vis dar turi santykinai mažas atsargas – 88 tūkstančius kubinių pėdų vienam gyventojui. Jei šalis visgi pradėtų komercinę skalūninių dujų gamybą, jos įtaka pasaulinei rinkai būtų labai ribota, nes šiuo metu dujas dideliais kiekiais importuojanti šalis didžiąją dalį išgaunamų skalūninių dujų sunaudos savo vietinėje rinkoje.

Suskystintų gamtinių dujų kaina – „pririšimo“ prie naftos kainų pabaiga?

Ataskaitoje numatoma, kad dujų kainų indeksavimo pagal naftos kainą atsisakyta nebus, o rinkos kaina bus nustatoma, remiantis įvairiais kriterijais. Naujausios tendencijos atspindi perėjimą prie kainų spektro, kur „pririšimas“ prie naftos kainų yra vienas iš kelių naudojamų kainodaros mechanizmų.

Perspektyva, kad eksportuodama suskystintas gamtines dujas JAV globalizuos skalūnų dujų išteklius, domina daugelį. Tikimasi, kad JAV skalūninių dujų eksportas paveiks ir suskystintų gamtinių dujų kainos nustatymo mechanizmą, panaikindamas ilgalaikes sutarčių kainų formules, susietas su naftos kainomis. Nepaisant augimo, pasaulinė dujų rinka išlieka susiskaldžiusi regionais dėl transportavimo kaštų ir reguliavimo kliūčių. Taigi, ir dujų kainos išlieka regioninės.

Susiejimas su naftos kainomis bus vienas iš kainodaros metodų, sudarant ilgalaikes suskystintų dujų sutartis Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Kadangi per ateinančius 12 mėnesių iki 2017 metų suskystintų dujų rinkoje atsiras naujų tiekėjų, jų konkurencijos dinamika Azijos ir Ramiojo vandenyno regione sąlygos naftos kainų indeksu paremtų sutarčių atsisakymą. Numatomi sutarčių kainodaros būdai – nustatomos mažesnės kainos, lyginant su naftos kainų paritetu (angl. lower oil price parity); hibridinis indeksavimas (angl. hybrid indexation), ir visiškas dujų centrų indeksavimas  (angl. full gas hub indexation).

Iki 2017 metų bus statoma 12 suskystinimo gamyklų, kuriose planuojama apdoroti 84 milijonus tonų dujų per metus (mt/m). Planuojama arba siūloma statyti papildomas 23 gamyklas, iki 2020 metų gamybos apimtis potencialiai išplečiant beveik iki 170 mt/m. Kita vertus, mažai tikėtina, kad tokios siūlomos gamybos apimtys bus įgyvendintos. Prognozuojama, kad 2014-2020 metais pasaulinė suskystintų gamtinių dujų paklausa padvigubės. Pasaulyje planuojama statyti 56 dujų terminalus 20-yje šalių, gamybos apimtis potencialiai išplečiant iki 166 mt/m.

Susipažinkite su Naftos ir dujų sektoriaus prognozėmis ir atsisiųskite ataskaitą internete.

Paskutinį kartą atnaujinta: 

Prisijunkite: